KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

8 světových destinací, kde turisté nejsou vítáni

Cestovní ruch obvykle výrazně přispívá do rozpočtu různých oblíbených destinací, ne všemi je však vítán. Místní obyvatelé obvykle musí každodenní návaly turistů snášet, ale ne vždy se jim to daří. Existují místa, kde už mají turistů doslova plné zuby. Zde je osm z nich. 

...

1. Ostrovy Koh Khai, Thajsko

Oblíbená destinace milionů turistů, jakou je Thajsko, je z velké části k cestovatelům velice přátelská. Ovšem i zde se najdou místa, která nával návštěvníků nezvládají. Ostrovy Koh Khai Nok, Koh Khai Nui a Koh Khai Nai, které jsou proslulé svými barevnými korálovými útesy, musely své brány před turisty v květnu loňského roku zavřít. Až 80 % zdejších ojedinělých korálových útesů totiž bylo značně poškozeno a zdejší Oddělení námořních a pobřežních zdrojů (DMRC) proto turistům vstup zakázalo.


Foto: Wikimedia

2. Bhútán

Cestovní ruch v Bhútánu má své počátky už v roce 1974, od té doby byl však značně regulován. Zdejší zákonodárci totiž chtějí ochránit tuto destinaci vyznačující se nedotknutou krajinou i jedinečnou kulturou. Království, které leží na okraji Himaláje, tak zavedlo politiku „turistiky s vysokou hodnotou, ale nízkým dopadem.“ Výsledkem je omezení počtu turistů, z nichž většina musí při návštěvě země denně zaplatit v přepočtu necelých 6 000 Kč za víza a privilegium Bhútán spatřit.


3. Barcelona, Španělsko

Když se v roce 2015 dostala do funkce primátorka Barcelony Ada Colauová, zaměřila se krom jiného na vysoký počet turistů mířících do tohoto města. „Nechceme, aby se naše město stalo laciným obchodem se suvenýry,“ řekla Colauová. Podobně, jako italské Benátky zakázaly provoz nových stánků s rychlým občerstvením, zakázala Barcelona licence všem novým hotelům a prázdninovým pronájmům (například přes Airbnb) pod pokutou 30 000 eur (770 tisíc Kč). Primátorka města rovněž zavedla novou turistickou daň a omezila počet návštěvníků.


Foto: Wikimedia

4. Amsterdam, Nizozemsko

Marketingové vedení v Amsterdamu dalo nedávno najevo, že je město poněkud přehlcené turisty. Frans van der Avert, generální ředitel marketingu v Amsterdamu, uvedl: „Města pod náporem cestovního ruchu umírají.  V historických centrech už nikdo nebude chtít žít, mnoho historických měst v Evropě je kvůli návalu návštěvníků zničeno.“ Během proslovu na Světovém fóru cestovního ruchu Van Der Avert dodal: „Nechceme už více lidí, chceme ale zlepšit kvalitu návštěvníků. Chceme lidi, kteří mají zájem o město a ne ty, kteří zdejší prostředí vnímají jako jednu velkou párty.“


Foto: AP

5. Termální prameny, Japonsko

Mnoho návštěvníků, kteří zavítají do Japonska, navštěvuje přírodní termální prameny (onsen), stejně jako zdejší lázně (sento). Jenže japonská kultura má určitá pravidla a například lidé s tetováním nejsou na těchto místech vítáni. Tetování je v Japonsku stále tabu, protože je v myslích lidí neodmyslitelně spojeno s japonskou zločineckou organizací Yakuza. Jenže s přílivem turistů, kteří pocházejí z kultur, kde je tetování běžnou záležitostí, nastávají značné kulturní problémy.


Foto: Wikimedia

6. Santorini, Řecko

Nejrušnější přístav v Řecku v roce 2016 oznámil, že počet výletních lodí s návštěvníky musí být omezen. Populární ostrov Santorini totiž každý den vítá u svých břehů až 10 000 turistů. Nyní byl však stanoven limit na 8 000 lidí. Očekává se, že toto opatření vstoupí v platnost už letos.


Foto: Flickr

7. Cinque Terre, Itálie

Tato atraktivní pobřežní oblast v italské Ligurii, která je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je pro svá omezení turistického ruchu dobře známa. Pod rostoucím tlakem stále se zvětšujícího počtu návštěvníků zdejší představitelé oznámili, že zavedou systém jízdenek, které by měly počet návštěvníků korigovat. Jakmile dosáhne počet příchozích v daném roce 1,5 milionu, oblast bude uzavřena. Toto číslo se možná zdá vysoké, ale v létě loňského roku navštívilo zdejší pobřeží 2,5 milionu turistů.


8. Arlington, Texas

Letecká společnost Stratos Jets v roce 2015 analyzovala více než 37 000 tweetů od turistů, aby zjistila, která místa v USA jsou k turistům nejpřátelštější a která naopak. I když se nejedná přímo o vědeckou studii, výsledky ukázaly, že texaský Arlington nemá turisty vůbec v lásce. Na druhém místě se pak celkem nečekaně umístil New York a na třetím Las Vegas. 


Foto: Flickr

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek