KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Archeologové objevili místo vylodění římské invaze do Británie, pomohly jim zápisky Julia Caesara

Archeologové věří, že objevili první důkazy o invazi Julia Caesara do Británie, kterou provedl v roce 54 před naším letopočtem.

...

Poblíž zátoky Pegwell Bay v hrabství Kent nalezli obranný příkop a zbraně, a jedná se tak podle všeho o místo, na kterém se Římané vylodili.


Tým archeologů z Leicesterské univerzity uvádí, že příkop, který se nachází poblíž vesnice Ebbsfleet, byl součástí rozsáhlé tvrze. Jeho lokalita navíc odpovídá také Caesarovým vlastním zápisům o invazi. Ta započala roku 54 př. n. l., pro Caesara však úspěšná nebyla a nakonec byl nucen se svými vojsky ustoupit. Římu se Británii podařilo dobýt až o necelých 100 let později, kdy si ji roku 43 n. l. podmanil císař Claudius.

Pět metrů široký příkop byl objeven při vykopávkách prováděných v rámci příprav na stavbu nové silnice. Podle archeologů je svým tvarem velmi podobný římským opevněním nalezeným ve Francii. Má se za to, že tvořil část rozsáhlé pevnosti, jejímž účelem bylo chránit Caesarovy lodě na nedaleké pláži.


Realitě roku 54 př. n. l. odpovídala také keramika, která se na místě nacházela, a nalezeno bylo také několik železných zbraní včetně římského oštěpu.


Archeolog Dr Andrew Fitzpatrick řekl, že Caesarovy zápisy z invaze, ve kterých zmiňuje vedení vojska o zhruba 800 lodích, 20 000 vojácích pěchoty a 2000 jezdcích kavalerie, rovněž naznačují, že by mělo jít o správné místo vylodění.

„Přítomnost útesů, velké a otevřené zátoky a nedaleké vrchoviny odpovídá tomu, že se přistání v roce 54 př. n. l. odehrálo v Pegwell Bay. Bylo to velké vojsko, které potřebovalo velké přistávací místo, protože pro ukotvení tolika lodí jednoduše potřebujete dlouhé pobřeží,“ řekl Fitzpatrick.

Domníváme se, že tato lokalita velmi těsně zapadá do vodítek, která nám Julius Caesar nabízí – neposkytuje nám detaily, ale spíše útržky, a když tyto útržky složíme dohromady, myslíme, že to velmi dobře odpovídá,“ dodává.


Profesor Colin Haselgrove, který archeologický tým vedl, řekl, že dohody, které byly vytvořeny v počátcích Caesarovy invaze, následně Římanům usnadnily dobýt některé části Británie o 100 let později.

„Dobytí jihovýchodní Anglie bylo podle všeho velmi rychlé, a to pravděpodobně proto, že králové v této oblasti již s Římem měli uzavřené spojenectví. Šlo o počátek trvalé okupace Británie, během níž Řím ovládal také Wales a část Skotska a která trvala téměř 400 let,“ řekl Haselgrove.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek