KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Archeologové rozluštili jednu z největších záhad Středomoří skrytou ve 3200 let starých hieroglyfech

Vědci rozluštili starověké symboly na 3200 let staré kamenné desce a tvrdí, že jde o „jednu z největších hádanek archeologie Středomoří“.

...

Vápencový vlys o délce 29 metrů, který byl roku 1878 nalezen na území dnešního Turecka, obsahuje nejdelší známý hieroglyfický nápis z doby bronzové. Starověký jazyk nápisu, luvijštinu, dokáže na celém světě přečíst jen malá hrstka učenců.

Co stálo za zánikem civilizací doby bronzové?

První překlad nabídl vysvětlení pádu mocných a pokročilých civilizací doby bronzové. Nápis totiž popisuje, jak sjednocená vojska království ze západu Malé Asie napadala pobřežní města východního Středomoří. Je tedy pravděpodobné, že tato království byla součástí jakési nájezdnické námořní skupiny, která, jak se historici domnívají, hrála roli v zániku těchto vzkvétajících civilizací doby bronzové.

Vědci mají za to, že pokyn k vytesání nápisu vydal v roce 1190 př. n. l. Kupanta-Kurunta, král státu pozdní doby bronzové známého jako Mira. Text naznačuje, že toto království v období úpadku doby bronzové společně s dalšími státy Malé Asie provádělo invaze do Egyptské říše a dalších oblastí východního Středomoří.

Tento náhlý a nekontrolovatelný pád dominantních civilizací okolo roku 1200 př. n. l. archeologové již dlouho alespoň částečně přičítají námořním útokům. Nicméně totožnost a původ těchto nájezdníků badatelům po dlouhá léta zůstávaly záhadou.

Originál nápisu již neexistuje

Nová zjištění následují výzkum interdisciplinárního týmu švýcarských a holandských archeologů, mezi které patří také Dr. Fred Woudhuizen, jeden z pouhých 20 lidí na celém světě, kteří dokáží číst luvijštinu.

Vápencový vlys o výšce 35 cm a délce zhruba 10 metrů byl nalezen roku 1878 ve vesnici Beyköy, která leží 34 km severně od dnešního tureckého města Afyonkarahisar. Francouzský archeolog George Perrot stihl vytvořit kopii nápisu, než vápencový vlys vesničané použili jako stavební materiál pro výstavbu mešity.

Kopie nápisu pak byla znovuobjevena v sídle britského archeologa Jamese Mellaarta poté, co v roce 2012 zemřel. Mellaartův syn ji následně předal Dr. Eberhardu Zanggerovi, předsedovi nadace pro výzkum luvijštiny s názvem Luwian Studies.

Zangger, nizozemský lingvista a odborník na luvijský jazyk i písmo, uvedl, že nápis říká, že „Luvijci ze západu Malé Asie značně přispěli k tzv. invazím mořských lidí, a tím pádem také ke konci doby bronzové ve východním Středomoří“.

Překlad a závěry vědců budou v prosinci publikovány v odborném časopise Proceedings of the Dutch Archaeological and Historical Society a také v Zanggerově knize.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek