KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Astronomové chtějí zkoumat vesmírné těleso, které by mohlo nést známky mimozemské technologie

Astronomové se chystají na průzkum mimozemského tělesa nazvaného Oumuamua, které podle nich nese známky mimozemské technologie. Jedná se o asteroid ve tvaru doutníku, který se minulý měsíc objevil v okolí Země a je vůbec prvním mezihvězdným objektem pozorovaným ve sluneční soustavě. 

...

Astronomové doufají, že zachytí radiový signál

Tým vědců vedených ruským miliardářem Yurim Milnerem tvrdí, že by se klidně mohlo jednat o cizí kosmickou loď. Astronomové proto pátrají po možných radiových signálech a k průzkumu tělesa chtějí využít Green Bank teleskop nacházející se v Západní Virginii v USA.


Yuri Milner

Průzkum by měl začít ve středu kolem třetí hodiny odpolední místního času, přičemž by měla první fáze pozorování trvat zhruba 10 hodin. „Těleso je s největší pravděpodobností přírodního původu, ale jelikož je tak zvláštní, rádi bychom zjistili, zda nenese nějaké známky původu umělého,“ uvedl Avi Loeb, profesor astronomie na Harvardské univerzitě, který je zároveň poradcem vědeckého projektu Breakthrough Listen. „Pokud detekujeme nějaký umělý signál, budeme to vědět ihned,“ řekl profesor.

Mezihvězdné těleso, které se jako první objevilo ve sluneční soustavě, bylo zpočátku zpozorováno vědci prostřednictvím dalekohledu Pan-Starrs, který používá Havajská univerzita. Těleso pojmenované v havajštině jako „posel“ proletělo kolem Země ve vzdálenosti 85násobku vzdálenosti od Měsíce.

„Pokud je těleso přírodního původu, mělo by jich být více,“ myslí si vědci

Těleso Oumuamua je asi 400 metrů dlouhé, ale zhruba jen 40 metrů široké. „Je zvláštní, že první mezihvězdný objekt, který dorazil do sluneční soustavy, vypadá zrovna takto,“ řekl Loeb. Těleso je nyní zhruba tak dvakrát daleko, jako je Země vzdálená od Slunce, ale z této vzdálenosti ještě dalekohled Green Bank nemůže detekovat radiové přenosy, protože jsou tak slabé, jako by byly z mobilního telefonu.

„Šance, že něco uslyšíme, jsou velmi malé, ale pokud ano, okamžitě to zjistíme a pak se budeme moci pokusit interpretovat, o co jde,“ uvedl Loeb. „I když najdeme nějaký artefakt bez známek života, bude to nejspíš největší vzrušení mého života. Jedná se o jednu z nejzákladnějších otázek vědy, dost možná o tu základní. Jsme sami?“ zeptal se profesor.

Projekt Breakthrough Listen byl zahájen společností Royal Society v Londýně v roce 2015, kdy kosmolog z Cambridge Stephen Hawking oznámil úsilí o naslouchání známek života z planet nejblíže Zemi. Projekt v hodnotě 100 milionů dolarů je financován internetovým miliardářem Yurim Milnerem, k vyhledávání cizích civilizací jsou využívány teleskopy z Austrálie a USA.

 Astronomové nyní spekulují nad tím, jak mohl takový zvláštní útvar, jako je Oumuamua, vzniknout. „Je-li to přírodního původu, mělo by jich být mnohem víc, tvrdí profesor Loeb. Předchozí výzkum zjistil, že je těleso extrémně tmavě červené a pohlcuje asi 96 % světla, které na něj dopadá.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek