KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Audi přichází s futuristickým konceptem high-tech samořízeného vozu

Automobilka Audi na letošním frankfurtském autosalonu IAA ukázala, že budoucnost autonomního řízení nemusí být vůbec nudná.

...

Koncept s názvem Audi Aicon je elektrický samořízený automobil, který se snaží nabídnout stejný styl a luxus jako současné člověkem řízené modely.

To začíná již u exteriéru, který nese charakteristické designové znaky Audi, jako je například masivní mřížka, a díky elektrické pohonné jednotce se na voze nenachází žádné prvky s manuálním ovládáním.

Mřížka, která je vyplněná, a neslouží tak svému účelu, protože elektrické vozy nepotřebují chladič, bude přesto součástí budoucích elektrických vozů Audi. Je opatřena digitálními displeji, které nahrazují konvenční světlomety. Displeje, které se nachází také v zadní části vozu, kde slouží jako koncová světla, mohou být konfigurována mnoha různými způsoby. Audi říká, že mají připomínat oči a dokonce navazovat „oční kontakt“ s chodci.


Může to znít až strašidelně, nicméně samořízené automobily budou muset s chodci nějakým způsobem komunikovat, stejně jako to dělají lidští řidiči pomocí očního kontaktu a gest. Co elektrické vozy dle Audi naopak nepotřebují, jsou dálková světla. Aicon namísto nich využívá svá palubní čidla, která mu umožňují „vidět“ ve tmě.


Po otevření tzv. sebevražedných dveří (dveře se závěsy vzadu – pozn. red.), se vám bude zdát, že spíše než do auta vstupujete do obývacího pokoje. Interiér obsahuje dvě přední sedadla, která lze posouvat či naklánět, a zadní lavici. Sedadla byla dle Audi navržena tak, aby na pohled i na dotyk připomínala salonní křesla.


Tradiční volant či pedály ve voze rovněž nenajdete. Celou přední část kabiny obepíná obrazovka, jejíž funkce lze ovládat dotykem, hlasem, nebo dokonce pohybem očí. Skutečnost, že člověk vůz nemusí řídit, přináší mnoho volného času, který lze využít prací, sledováním videí či brouzdáním po sociálních sítích.

Zatímco si pasažéři prohlíží příspěvky na Instagramu, Aicon sežene vpřed za pomoci 4 elektrických motorů, které dohromady dávají 260 koňských sil.

Kapacita baterie vozu umožní ujet až 800 km na jedno nabití, a jeho opětovné nabití na 80 % kapacity při použití vysokorychlostního nabíjecího systému zabere údajně pouhých 30 minut.


Aicon bezesporu disponuje několika impozantními funkcemi, nicméně v současné době jsou možná až příliš pokrokové. Audi uvádí, že Aicon je navržen výhradně pro budoucnost, kde jsou autonomní automobily běžnou realitou na každé ulici, což pravděpodobně potrvá ještě několik let, ne-li desetiletí.

Přestože automobilky již dnes testují samořízené vozy na veřejných silnicích, od úplného nahrazení lidských řidičů stroji jsme ještě velmi daleko.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek