KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Australská studie naznačuje, že posilování zvyšuje starším lidem inteligenci

Nová studie naznačuje, že osobám s ranými příznaky demence může pomoci posilování se závažími. Vědci totiž našli přímou souvislost mezi nárůstem síly a činnosti mozku u starších lidí, kteří trpí „mírnou kognitivní poruchou“. 

...

Silový trénink je pro mozek přínosnější než ten kognitivní

Vědci zkoumali skupinu lidí ve věku 55 - 86 let, kteří vykazovali mírnější příznaky stařecké demence. Přišli na to, že vzpírání těžkých předmětů, které vede k nárůstu svalové hmoty, vedlo u těchto lidí i ke zlepšení mozkové činnosti. Vědci proto na základě svých pokusů doporučují široké veřejnosti zvedat větší váhy, aby měl svět „zdravější stárnoucí populaci“.

V současné době je na světě až 135 milionů lidí, kteří budou do roku 2050 trpět demencí. Studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of American Geriatrics Society, je jednou z posledních studií v rostoucím výzkumném oboru zabývajícím se významem tělesné kondice pro zdraví našeho mozku.

Výzkumný tým z australské univerzity v Sydney přišel na to, že namísto kognitivního tréninku je pro mozek mnohem přínosnější trénink silový. Účastníci studie měli za úkol zvedat závaží o váze rovnající se 80 % maximální váhy, kterou dokázali jednotliví účastníci zvednout. Vzpírání pak opakovali dvakrát týdně po dobu 6 měsíců. Jedná se o podobný režim, který využívají i sportovci.

Posilování by se mělo provádět pravidelně

MRI skeny (magnetická rezonance) následně odhalily, že se specifické oblasti mozku zvětšily v porovnání s mozky jedinců, kteří se posilování neúčastnili. Doktor Yorgi Mavros z Univerzity v Sydney uvedl, že se blahodárné účinky posilování projevily u všech účastníků studie.

„Klíčem k tomu, aby byla tato metoda opravdu účinná, je provádět vzpírání alespoň dvakrát týdně a při vysoké intenzitě, čímž se maximalizuje účinek,“ řekl australský vědec. „Kromě toho chceme najít konkrétní důvod, díky kterému je svalová síla propojena s růstem mozku a kognitivní výkonností,“ uvedla Mavrosova kolegyně Maria Fiatarone.


Autor: ElS

Zdroj: The Independent

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek