KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Bourec morušový, který konzumuje uhlíkové nanotrubice a grafen, vytváří silnější hedvábí

Oblíbené hedvábí, ze kterého vznikají nejen luxusní kusy oblečení, je už samo o sobě velmi silný a pevný materiál. Vědci však nyní našli způsob, jak získat ještě silnější hedvábí. Řešením je potrava hlavního tvůrce hedvábí - bource morušového. Pokud se mu totiž podávají uhlíkové nanotrubice a grafén, výsledné hedvábí je ještě pevnější. 

...

Vědci aplikují speciální postřik na listy, které slouží jako potrava pro larvy

Podle výzkumníků by toto vylepšené hedvábí mohlo být využito jakožto odolná ochranná látka, jako součást lékařských implantátů nebo součást ekologicky šetrné elektroniky. Vědci už dříve přidávali do hedvábí různá barviva, antimikrobiální činidla, vodivé polymery či nanočástice, aby vytvořili pevnější strukturu. Tyto úpravy probíhaly buď přímo při zpracování hedvábí nebo prostřednictvím krmení bource morušového.

Larvy bource morušového vytvářejí speciální nitě prostřednictvím proteinu produkovaného jejich slinnými žlázami. Aby bylo hedvábí ještě pevnější, začali vědci z čínské univerzity Čching-chua používat speciální postřik s uhlíkovými nanotrubicemi a grafémem, který aplikují na listy moruše. Larvy bource pak tyto listy jí a tím se do jejich těla dostávají potřebné látky k tomu, aby bylo výsledné hedvábí pevnější.

Tento způsob vylepšování výsledného produktu je mnohem šetrnější k životnímu prostředí (nemusí se používat toxická chemická rozpouštědla) a zároveň se jedná o jednodušší způsob vylepšení hedvábí. Mikroskopické snímky takto vylepšovaných hedvábných vláken ukazují, že mají mnohem více uspořádaných struktur (grafit je na povrchu, uprostřed jsou stěny z nanouhlíkových trubic a vespod je grafen).


Modifikované hedvábí je vodivé

Na rozdíl od běžného hedvábí je takto upravené hedvábí dvakrát tak tvrdé a vydrží minimálně o 50 % větší namáhání. Modifikované hedvábí je navíc na rozdíl od toho běžného vodivé. Zůstává však několik otázek. Jednou z nich je, jak přesně bourec použité materiály do hedvábí začleňuje a jaké procento nanomateriálů je během tohoto procesu využito, vyloučeno či metabolizováno.

Podle vědkyně Jaopeng Zhangové by se mohlo modifikované hedvábí využívat pro inteligentní textilie, které by dokázaly rozpoznávat nervové signály. Celkově poskytuje tato práce snadný způsob, jak efektivně produkovat vysoce pevné hedvábí ve velkém měřítku.


Autor: ElS

Zdroj: Chemical & Engineering News

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek