KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

„Brzká vánoční výzdoba vás udělá šťastnějšími, protože vyvolá vzpomínky na dětství,“ tvrdí psycholog

Zdá se, jako by se vánoční výzdoba každým rokem objevovala dříve a dříve, ale podle psychologů to vůbec není na škodu. Lidé, kteří už se nemohou dočkat a vyzdobí si byt už dříve před Vánocemi, se totiž mohou díky nostalgii dostat do kontaktu s dítětem dřímajícím v jejich nitru a jeho prostřednictvím se stát šťastnějšími.

...

Vánoční výzdoba může zmírnit stres i pocity úzkosti

Dřívější vytažení vánočních ozdob a jejich rozvěšení u vás doma může mít reálný blahodárný dopad na vaší psychiku. Podle psychoanalytika Steva McKeowna dokáže taková brzká vánoční výzdoba v lidech probudit pocit štěstí a zároveň jim pomoci odpojit se od problémů a stresů způsobených dospělým životem.

„Může se objevit i mnoho symptomatických důvodů, proč má někdo až obsesivní potřebu instalovat vánoční výzdobu brzy, nejčastěji kvůli pocitu nostalgie nebo kompenzaci dřívějšího zanedbání v této oblasti,“ uvedl McKeown.

„Ve světě plném stresu a úzkosti se lidé rádi upínají k věcem, které jim dělají radost a vánoční dekorace často vyvolávají silné pocity z dětství,“ dodal psychoanalytik. Dřívější výzkum rovněž zjistil, že pokud lidé zdobí své domy i zvenčí, působí pak přátelštěji na své sousedy.

Vánoční atmosféra je rovněž připomínkou zesnulých blízkých

Ve studii publikované v časopise Journal of Environmental Psychology odborníci uvedli, že účastníci studie hodnotili vyzdobené domy jako „přátelštější a soudržnější.“ Dekorace tak mohou sloužit i jako určitý signál, že jsou lidé součástí dané komunity.

Nicméně svátky mohou být pro mnohé z nás rovněž připomínkou blízkých, s nimiž už je nelze sdílet. Vánoční výzdoba tak může přinést vzpomínky i na zesnulé. „Svátky mohou sloužit jako připomínka na dobu, kdy byla milovaná osoba ještě naživu,“ uvedla psychoterapeutka Amy Morinová. „Lidé se tak mohou díky vánoční atmosféře cítit se svými zesnulými blízkými ve spojení,“ dodala Morinová. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek