KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Chcete zachránit planetu? Pak nemějte děti

Nová studie provedená na Lundské univerzitě ve Švédsku uvádí, že to nejlepší, co lidstvo může udělat pro záchranu životního prostředí a celé planety, je jednoduše nemít děti. I když životnímu prostředí prospějeme i praním prádla maximálně na 30°C nebo energeticky úspornými žárovkami, zastavení populačního růstu by bylo nejúčinnější. 

...

Ke snížení emisí by dopomohlo i omezení konzumace masa či život bez auta

Vědci v nové studii uvedli, že přivádění nového života na svět je tou nejničivější věcí, kterou mohou lidé pro životní prostředí udělat. Tím, že byste neměli dítě, byste každoročně snížili uhlíkovou stopu jednotlivce žijícího ve vyspělých zemích v průměru až o 58,6 tun oxidu uhličitého.

Tým vědců z univerzity ve švédském Lundu dospěl k tomuto závěru poté, co provedl analýzu věcí, které jednotlivci mohou udělat, aby produkovali méně skleníkových plynů. Jenže zatímco se všude podporuje recyklace, žádná vláda na světě svým občanům neřekla, aby z environmentálních důvodů omezili počet svých potomků. To by bylo dle výsledků studie nejúčinnější.

Dalšími třemi nejefektivnějšími možnostmi, jak emise snížit, je jíst méně masa, nejezdit autem a méně létat. Po analýze 39 studií a vládních zpráv o posouzení vlivu individuálního životního stylu na snížení emisí oxidu uhličitého vědci dospěli k závěru, že mnoho „zelených“ aktivit, které vlády doporučují, způsobuje jen minimální snížení emisí.

Vedoucí autor studie Seth Wynes, který sám nemá žádné děti, uvedl: „Existuje tolik faktorů, které ovlivňují klimatický dopad životního stylu jednotlivců, ale analýza všech těchto studií, které jsme měli možnost zkoumat jednu vedle druhé, nás ujistila v tom, že jsme identifikovali činnosti, které by znamenaly velký rozdíl.“

Recyklace je méně účinná, než jedení rostlinné stravy

„Přišli jsme na čtyři hlavní činnosti, které by mohly vést k podstatnému snížení uhlíkové stopy jednotlivců: jíst rostlinnou stravu, vyhýbat se letecké dopravě, žít bez aut a mít menší rodiny,“ uvedl Wynes. Dodal, že tyto činnosti mají mnohem větší potenciál ke snížení emisí, než běžně podporované strategie.

Například recyklace je čtyřnásobně méně účinná při snižování emisí skleníkových plynů, než jedení rostlinné stravy. Používání úsporných žárovek je pak až osmkrát méně účinné. Život bez auta ušetří zhruba 2,4 tun oxidu uhličitého za rok, zatímco konzumace rostlinné stravy ušetří 0,8tuny a jedna neuskutečněná cesta letadlem ušetří 1,6 tun.

Dopad dítěte je vypočítán tak, že je zohledněn nejen dopad jeho samotného jako jednotlivce, ale i dopad jeho potomků. „Přesvědčit americkou rodinu, aby měla o jedno dítě méně, by poskytlo stejnou míru snížení emisí, jako přesvědčit 684 teenagerů, kteří nerecyklují, aby recyklovali do konce svého života,“ uvedli autoři studie.  

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Je to špatně, ne nemít děti, ale mít všude na světě jen tolik dětí, kolik mají průměrní evropané. To by bohatě stačilo.