KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Chemické látky v nábytku či cvičebních podložkách mohou u žen způsobovat neplodnost, tvrdí vědci

Látky zpomalující hoření, které se přidávají do nábytku či dalších produktů, mohou dle nové studie způsobovat neplodnost u žen.

...

Američtí vědci zjistili, že více než 80 % žen, které se v nemocnici Massachusetts General Hospital léčí z neplodnosti, mělo ve své moči stopy tří typů chemických látek známých jako zpomalovače hoření.

U žen s vysokou hladinou těchto látek v moči byla pravděpodobnost početí dítěte po oplodnění ve zkumavce o 38 % nižší než u žen s nízkou hladinou.

Přestože studie přímo neprokazuje, že zpomalovače hoření způsobují neplodnost, upozorňuje na možnou souvislost.

Dr. Courtney Carignanová, jedna z členů výzkumného týmu, řekla: „Tato zjištění značí, že vystavení zpomalovačům hoření může být jedním z mnoha rizikových faktorů způsobujících nižší reprodukční úspěch. Přispívají rovněž k důkaznímu materiálu indikujícímu potřebu omezit používání těchto zpomalovačů hoření a najít bezpečnější alternativy.“

Její kolega ze Školy veřejného zdravotnictví Harvardské univerzity profesor Russ Hauser uvedl, že důkazy jsou dostatečně přesvědčující na to, aby budoucí rodiče zvážili vyhýbání se vystavení těmto chemickým látkám.

„U párů, které podstupují umělé oplodnění a snaží se zvýšit své šance na úspěch omezením kontaktu s environmentálními chemikáliemi, by mohlo být žádoucí, aby volili produkty, které neobsahují zpomalovače hoření,“ řekl Hauser.

Nyní se vyrojily také obavy o zpomalovače hoření, které jsou ve formě polyuretanové pěny přidávány do čalouněného nábytku, dětského zboží či cvičebních podložek. Mohou se totiž rozšířit do vzduchu a prachu v místnosti.

Studii komentoval také profesor Edinburské univerzity a odborník na reprodukční vědu Richard Anderson, který řekl: „Jsou zde čím dál větší obavy, že chemické látky, kterým jsme všichni vystavováni, mohou mít dopad na plodnost, nicméně přímých důkazů u mužů a žen obvykle mnoho není.“

Dle jeho slov je však metoda, kterou autoři studie pro výzkum dopadů chemických látek na plodnost zvolili, dobrou volbou.

„Zkoumání párů podstupujících umělé oplodnění je účinným způsobem, jak takovou analýzu provést, protože umožňuje zkoumat každý krok početí a těhotenství, což u přírodního početí není možné,“ řekl Anderson a dodal: „Přestože tato studie nedokazuje, že jsou tyto chemické látky příčinou nižší úspěšnosti, poskytuje pevný základ pro další experimenty, které se těmito látkami budou zabývat.“

Zpráva o studii byla publikována v odborném časopise Environmental Health Perspectives.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek