KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Chtěli byste žít navždy? NASA testuje novou „zázračnou“ pilulku pro astronauty

Tým výzkumníků spolupracující s NASA učinil objev, který by mohl vést k revolučnímu léku potlačujícímu stárnutí. Lék by byl schopen opravit poškozené DNA tak, aby byli astronauti na Marsu ochráněni před slunečním zářením. K vyvinutí prvotní fáze léku došlo poté, co tým výzkumníků objevil klíčový proces k opravě DNA a proti stárnutí buněk. 

...

Lék by se mohl dostat na trh už během 3 let

Během pokusů na myších vědci zjistili, že je lék schopen přímo opravit poškození DNA způsobené radiací či stářím. „Buňky starých myší byly od buněk těch mladých k nerozeznání po jediném týdnu léčby,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu David Sinclair.

Výzkum vlivu zázračné pilulky na lidech bude započat během příštích šesti měsíců. „Je to zatím vůbec nejblíže, co jsme se dostali k bezpečnému a účinnému léku proti stárnutí, který by se během příštích tří až pěti let mohl dostat na trh, pokud bude vše pokračovat dobře,“ uvedl Sinclair.

Dokonce i na krátkých misích jsou astronauti vystaveni urychlenému stárnutí kvůli kosmickému záření. Mezi příznaky při návratu obvykle patří svalová slabost, ztráta paměti a další nepříjemné komplikace. Pokud se jedná o cestu na Mars, zdravotní následky by byly ještě horší. Astronauti by mohli přijít až o 5 % svých buněk a jejich šance na to, že onemocní rakovinou, by se přiblížila k 100 %.


Profesor Sinclair a jeho vědecký tým. Foto: Daily Mail

Nebezpečnému záření jsou vystavováni i cestující v letadlech

Profesor Sinclair a jeho kolegyně doktorka Lindsay Wuová se v loňském roce stali vítězi soutěže ITech NASA. Jejich objev se však netýká jen astronautů. Nebezpečnému záření jsou vystavováni například i cestující na palubě letadel. Zázračná pilulka by tak teoreticky mohla zmírnit všechny účinky poškození DNA u lidí, kteří často létají.

Druhá skupina, která by z tohoto objevu mohla těžit, jsou děti, které přežily rakovinu. Doktorka Wuová tvrdí, že 96 % dětí, které přežily nádorové onemocnění, trpí chronickým onemocněním obvykle kolem 45. roku života včetně kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby nebo rakoviny nesouvisející s původním nádorovým onemocněním.

„Bylo by skvělé s tímto něco udělat a my věříme, že s naším novým lékem to bude možné,“ uvedla Wuová. Obvykle jsou naše buňky schopny automaticky DNA opravit, ale v případě vystavení se nebezpečnému slunečnímu záření tato schopnost s věkem klesá.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek