KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Čína zavře studenty na 200 dní do svého „Lunárního paláce“, připravuje je na osídlení Měsíce

Čína do roku 2036 plánuje založit vesnici na Měsíci, se kterou jí má pomoci také Evropa.

...

Simulace života na Měsíci

Čína přemýšlí dopředu a vybudovala „Lunární palác“, který má simulovat izolovaný život na Měsíci. Čtyři studenti astronautiky Univerzity Beihang včera vstoupili do kabiny o 160 čtverečních metrech s názvem „Yuegong-1“. Dva muži a dvě ženy budou nyní testovat, jak systém podpory života funguje v prostředí Měsíce.

V kabině budou pobývat po dobu 60 dní, načež je vystřídá další skupina čtyř lidí, která již zůstane po dobu 200 dní. Poté se vrátí původní skupina, která v kabině stráví dalších 105 dní.

Generální tajemník čínské kosmické agentury Tian Yulong potvrdil jednání s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v dubnu tohoto roku. Technologie, která je v tomto experimentu testována, by mohla být zásadní pro úspěch této i podobných misí.

První Lunární palác v Číně

Čínský Lunární palác je první základnou s bio regeneračním systémem podpory života postavenou v Číně a zároveň třetí největší na světě. Lidský odpad bude zpracováván pomocí bio-fermentačního procesu a vedlejší produkty jídla a odpadu budou využívány k experimentálnímu pěstování plodin a zeleniny.


V paláci se nachází dva moduly pro pěstování rostlin a obyvatelná kabina o ploše 42 metrů čtverečních. Kabina obsahuje 4 lůžkové kóje, společenskou místnost, koupelnu, místnost pro zpracování odpadu a místnost pro chov zvířat.

Jeden ze studentských dobrovolníků pro čínskou televizní stanici CCTV řekl: „Budu mít na starost zpracování pevného odpadu a moči, drcení slámy, mlácení pšenice, zpracování jídla a další práce.“

Hlavní architekt zařízení Liu Hong pro CCTV uvedl, že se jedná jediné zařízení, které dokáže pojmout rostliny, mikroorganismy, zvířata a také lidi, a nazval ho „prvním svého druhu“.

Bio regenerativní systém podpory života (BLSS) umožňuje recyklaci vody a jídla, a je proto klíčovým nástrojem pro jakékoli čínské výpravy na Měsíc či dále.

Čína chce být vesmírnou mocností

Čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že ze své země hodlá učinit světovou mocnost v průzkumu vesmíru. Dle jeho plánů by Čína již v roce 2018 měla vyslat sondu na temnou stranu Měsíce a vyslat astronauty na Měsíc během následujících 20 let.


První čínský nákladní raketoplán přistál na obíhající vesmírné laboratoři v dubnu, což je považováno za důležitý krok směrem k plánovanému založení trvale obývané vesmírné stanice do roku 2022.

Minulý měsíc také vyšlo najevo, že Čína vede jednání s Evropskou kosmickou agenturou ohledně spolupráce na lidském osídlení Měsíce. ESA již dříve popsala svou „měsíční vesnici“ jako potenciální mezinárodní odrazový můstek pro cesty na Mars. Další detaily o tom, co by tato spolupráce mohla zahrnovat, dosud nebyly zveřejněny.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek