KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Cítíte se osaměle? Možná za to mohou sociální sítě

Mladí lidé, kteří tráví hodně času na sociálních sítích (jejichž cílem je paradoxně lidi spojovat), se podle nového výzkumu zdají být mnohem izolovanější, než lidé, kteří na internetu tolik času netráví. Vědci zjistili, že u těch „nejzávislejších“ uživatelů sociálních sítí existuje až třikrát vyšší pravděpodobnost, že se budou cítit společensky izolovanější než ostatní vrstevníci.

...

Pocit izolace byl nejvíce zaznamenán u lidí, kteří na sociálních sítích trávili více než 120 minut denně

Autor studie Brian Primack uvedl, že sociální sítě rozhodně nejsou dobrým lékem, pokud se lidé cítí být osamělí. Primack, který je ředitelem Centra pro výzkum médií, technologií a zdravotnictví na Univerzitě v Pittsburghu, uvedl, že jsou častí uživatelé sociálních sítí velice izolovaní.

Primackova studie se zaměřila na výzkum velké skupiny lidí ze Spojených států amerických. Do výzkumu bylo zahrnuto téměř 1800 lidí ve věku 19 až 32 let. Účastníci měli za úkol vyplnit 20minutový online dotazník.

Otázky se zaměřovaly na to, jak moc se jednotliví účastníci studie cítí být izolovaní a jak často používají Facebook, Twitter, Google Plus, YouTube, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Tumblr, Vine, Snapchat a Reddit. Ti, kteří na těchto sociálních sítích trávili více času, hlásili větší pocit izolovanosti od ostatních lidí než ostatní účastníci.


„Ti, kteří kontrolovali sociální sítě častěji (například více než 50x týdně), měli třikrát větší pravděpodobnost pocitu samoty než ti, kteří je kontrolovali méně než 9x týdně,“ uvedl Primack s tím, že účastníci studie uvedli, že na sociálních sítích stráví v průměru 61 minut denně.

Ti, kteří zde trávili více než 121 minut denně, vykazovali dvakrát větší pocit izolace než ti, kteří na sociálních sítích trávili méně než 30 minut denně.

Není jasné, zda by byly výsledky stejné i u lidí starších 32 let

 Autoři studie však poznamenali, že jejich práce má určitá omezení. Jedním z nich je, že nebyla navržena tak, aby prokázala vztah mezi příčinou a následkem. Podle výzkumníků také není jasné, co přišlo dřív - zda pocity sociální izolace nebo používání sociálních médií.

Výsledky navíc nemusí být stejné u lidí starších 32 let, což byla v rámci studie věková hranice. Nebylo také prokázáno, zda jsou jedinci sledující příspěvky svých přátel na Facebooku více izolovaní než ti, kteří sledují například výhradně YouTube nebo Twitter a podobně.


Jestliže ale existuje přímá úměra mezi používáním sociálních sítí a pocity izolace, pak je možné, že lidé, kteří se obecně cítí více osamocení, používají sociální sítě k tomu, aby si rozšířili svůj společenský okruh. „Mnohem lepší je pokusit se pěstovat skutečné sociální vztahy, i když se může zdát, že je to přes sociální sítě snazší,“ uvedl autor studie. „Fyzická interakce má však mnohem větší vliv na pocit toho, že jste součástí nějaké společenské skupiny,“ dodal Primack.


Autor: ElS

Zdroj: CBS News

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek