
Mrazení nevyvolá hudba u každého
Podle vědců dokáže takto reagovat na hudbu něco mezi polovinou až třetinou světové populace, odborníci však již dlouho diskutují nad tím, proč tomu tak je. Provedené výzkumy ukázaly, že při vzniku husí kůže se do celého těla vlije neurotransmiter dopamin.
Nová studie, která byla publikována v časopise Social Cognitive Neuroscience, podrobně popisuje, co se v lidském mozku děje, když sopranistka zazpívá vysoký tón.

Mrazivé tělesné reakce jsou někdy nazývány také jako „orgasmy kůže“. Ačkoliv jsou nejčastěji spojeny s poslechem hudby, mohou se také vyskytnout při pohledu na umělecké dílo nebo při sledování filmu.
Ke zjištění, co se v mozku během tohoto druhu zimnice děje, vybrali vědci z Harvardské a Wesleyanské univerzity deset lidí, kteří tvrdili, že mají husí kůži při poslechu hudby pravidelně. Vedle nich bylo vybráno deset subjektů, které toto mrazení nikdy nezažily. Vědci pak porovnávali mozky testovaných osob za poslechu hudby, která měla navodit pocit mrazení pomocí metody nazvané DTI (diffusion tensor imaging).
Není jasné, zda se tento typ zimnice u člověka vyskytl až v průběhu času
Pozorovaným subjektům byla pouštěna moderní i klasická hudba, od Coldplay po Richarda Wagnera. Vědci zjistili, že mozky subjektů, kteří mrazení při poslechu hudby zažívají, se chovaly odlišně od mozků kontrolních subjektů. Měly mnohem víc nervových vláken spojujících část mozku, která zpracovává zvuk na část mozku, která zpracovává pocity.
Tak proč reagujeme na hudbu zimnicí? „Zimnice je fyzický pocit, který se dostaví, když je nám zima. Opravdu nedává smysl, proč se dostavuje i při poslechu hudby,“ uvedl Matthew Sachs, autor studie.
„Myslíme si, že propojení mezi sluchovou kůrou a ostatními částmi mozku umožňuje hudbě mít tak velkou emociální odezvu. Je těžké zjistit, zda se to lidské tělo naučilo až v průběhu času nebo zda je tato reakce pro člověka přirozená již od počátku. Jediné, co můžeme říci, je to, že mezi jednotlivými lidmi v tomto ohledu existují rozdíly,“ dodal Sachs.
Komentáře (0)