KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Cvičení hrou? Americký startup přichází s posilovnou ve virtuální realitě

Americká firma Black Box VR vyvinula metodu cvičení celého těla ve formě půlhodinového programu virtuální reality. Využívá při tom na míru vyrobený posilovací stroj a brýle pro virtuální realitu značky HTC Vive. Velikost celé sady pak odpovídá zhruba rodinné koupelně.

...

Jedná se o jednu z mnoha inovativních technologií, která byla představena na světovém veletrhu spotřební elektroniky CES 2018 v Las Vegas. Cílem firmy Black Box VR je propojení virtuální reality s kondičním tréninkem.

Tréninkový proces probíhá tak, že uživatelé vstoupí do virtuální arény, kde nejprve soutěží proti počítačovému avataru a následně také proti sobě navzájem. Zakladatelé firmy Black Box VR Ryan DeLuca a Preston Lewis stojí rovněž za úspěšnou stránkou bodybuilding.com, která má fanoušky po celém světě.

Aby lidé od cvičení neupouštěli, musí být zábavnější

Podnikatelským plánem firmy je otevřít si po celých Spojených státech specializované posilovny, ve kterých bude každý člen moci využít pro gamifikované cvičení svou vlastní virtuální arénu, která bude rovněž měřit jeho pokrok. Verze pro domácí použití bude podle vyjádření firmy možná vyvinuta v budoucnu.

„Většina lidí přestane chodit do posilovny po několika týdnech, takže pravidelná návratnost je zásadním faktorem problému, který se snažíme vyřešit,“ řekl v rozhovoru pro BBC generální manažer firmy Jim Bradbury.


J. P. Gownder, odborník z firmy Forrester, která se zabývá poradenstvím v oblasti technologie a obchodních strategií, uvedl, že tento nápad má potenciál, nicméně vyjádřil také několik obav.

„Pro lidi je obecně obtížné udržet si návyk cvičení a proběhlo již mnoho pokusů o jeho zatraktivnění. Takže virtuální realita dává smysl z pohledu učinění posilovny zábavnější. Vzhledem k ceně vybavení však půjde o drahou soupravu,“ řekl Gownder.

„A bude dostatečně bezpečná na to, aby ji lidé mohli využívat? Nejsem si vědom toho, že by brýle Vive byly podrobeny zátěžovým testům pro takovéto využití, a firma Black Box VR bude muset dokázat, že vzala v potaz dopad, který na tělo využívání těchto brýlí při náročném cvičení bude mít,“ dodal.

Virtuální realita ve spojení s fitness tvoří malý, zato však rostoucí trh. Na minulém ročníku veletrhu CES představila firma s názvem Icaros speciální posilovací stroj, který ve spojení s virtuální realitou simuluje let vzduchem mezi zasněženými horami, zatímco uživatelé posilují svaly metodou zvanou plank (prkno).

A ani Česká republika se na tomto trhu neztratí. Český startup s názvem Sense Arena totiž na letošním ročníku CES uvedl metodu využití virtuální reality pro trénink hráčů ledního hokeje, fotbalu a basketbalu. Podle slov firmy má její technologie vést k menšímu počtu zranění během zápasů. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek