KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Děti bez vajíček? Oplodnění vajíčka není podle vědců potřebné k reprodukci

Novorozenci vzniklí bez ženských pohlavních buněk by mohli být v brzké budoucnosti realitou. Tvrdí to tým vědců, kterému se podařilo přivést na svět myší vrh bez samičích vajíček. Tento průlom by mohl pomoci neplodným ženám mít vlastní děti.

...

Vědci našli odpověď v partenogenezi

Klasický způsob reprodukce je velmi jednoduchý a všichni se ho učíme už ve škole - spermie oplodní vajíčko a o devět měsíců později se narodí dítě. Jenže vědci z University of Bath nyní zpochybnili nutnou potřebu vajíčka poté, co úspěšně reprodukovali myší vrh zcela bez klasického procesu oplodnění.

Trik spočívá v procesu, který se nazývá partenogeneze. Jedná se o vývin nového jedince bez oplozené samičí pohlavní buňky. Vyskytuje se u některých druhů živočichů a rostlin. Vědci se proto snažili přijít na způsob, jak by byla partenogeneze možná i u savců.

Museli však vymyslet způsob, jak udržet partenogenetická embrya při životě, neboť samovolně umírala už po několika dnech. Ukázalo se, že řešením bylo vstřikovat do nich myší spermie. Místo toho, aby embrya umírala, začala se zcela přirozeně vyvíjet. Následně byla přenesena do myších samic a narodila se z nich naprosto zdravá mláďata.

V budoucnu by mohla být embrya tvořena z kožních buněk

Výzkumníci pak touto metodou úspěšně vyprodukovali celkem 30 mláďat s úspěšností 24 %. Některá z těchto mláďat již vyrostla, dospěla a porodila další potomky. „Je to úplně poprvé, co bylo úspěšného vývoje dosaženo pravidelným vstřikováním spermií do embryí,“ uvedl Tony Perry, výzkumný pracovník na University of Bath.

Výzkum by podle vědců mohl otevřít dveře novým způsobům, jak vytvořit lidské embryo. „Představte si, že byste mohli mít kožní buňky a tvořit embrya z nich. To by bylo velice užitečné,“ řekl Perry.

Pokud bude tento proces dostupný masám, mohl by pomoci neplodným ženám či při záchraně ohrožených živočišných druhů. Vedoucí výzkumník rovněž uvedl, že cílem jeho týmu je nadále studovat potenciál kožních buněk, které by snad jednou mohly nahradit vajíčka.

„Budeme schopni embrya takto vytvořit? To nevím. Ale myslím si, že pokud to bude v budoucnu možné, lidé se budou moci ohlédnout a říci: „To je to místo, kde to všechno začalo,“ dodal nadšený vědec. Přelomová studie byla nyní publikována v odborném časopise Nature Communications.


Autor: ElS

Zdroj: Nature Communications

Foto: © University of Bath

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek