KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Dinosauři mohli být dodnes naživu, kdyby asteroid Chicxulub dopadl na jiné místo na Zemi

Před 66 miliony let do Země narazil obrovský asteroid, čímž vyvolal explozi o síle přibližně 100 bilionů tun TNT. Do atmosféry následně začaly ve velkém proudit saze, prach a skleníkové plyny, které zablokovaly sluneční paprsky, což vedlo k rozsáhlému kolapsu celého ekosystému. Až 75 % ze všech živočišných druhů planety, včetně všech nelétavých dinosaurů, vyhynulo.

...

Nicméně nyní se ukazuje, že kdyby okolnosti dopadu asteroidu byly jiné, mohly být důsledky pro naši planetu mnohem méně zničující. Jak uvádí Mary Beth Griggsová z populárně naučného časopisu Popular Science, nově provedená studie ukazuje, že asteroid zasáhl přesně to správné místo (nebo špatné, pokud jste byli dinosaurus), kde svým dopadem způsobil hromadné vyhynutí.

Uhlovodíky, nebo ohnivé bouře?

Tato studie publikovaná v odborném vědeckém časopise Scientific Reports přichází s tvrzením, že dopad asteroidu byl tak katastrofický proto, že k němu došlo v oblasti dnešního poloostrova Yucatán, která byla bohatá na uhlovodíky. V důsledku extrémně vysokých teplot na místě dopadu se tyto látky následně vznítily, čímž vyprodukovaly obrovská množství sazí, které se dostaly do ovzduší.

Podle Nicholase St. Fleura z New York Times vědci pomocí moderních měření usazených hornin a organických sloučenin vytvořili model, který simuloval rozmístění uhlovodíků na Zemi před 66 miliony let. Zjistili, že pouhých 13 % zemského povrchu obsahovalo dostatečné množství uhlovodíků pro zablokování slunce a vyvolání globálního ochlazování, které způsobilo vyhynutí dinosaurů.

Jinými slovy, pokud by asteroid přistál takřka v jakékoli jiné oblasti planety, dinosauři „mohli být naživu dodnes“, řekl v rozhovoru se St. Fleurem Kunio Kaiho, paleontolog z japonské Univerzity Tohoku a vedoucí autor studie.


Někteří vědci však nad výsledky studie vyjádřili jisté pochybnosti. Sean P. S. Gulick, geofyzik z Texaské univerzity v Austinu, pro St. Fleura uvedl, že souhlasí s tvrzením, že lokalita byla velmi důležitým faktorem pro závažnost důsledků dopadu asteroidu. Nicméně jeho výzkum ukázal, že na místě nárazu se před 66 miliony let nacházela pouze malá množství uhlovodíků. Gulick se domnívá, že saze, které způsobily zablokování slunce a potažmo také masové vymírání druhů, byly do atmosféry vypuštěny ohnivými bouřemi, nikoli spalováním fosilních paliv.

Další kritici uvádí, že dopad asteroidu mohl být přímou příčinou vyhynutí pouze v případě dinosaurů. Předchozí výzkum totiž naznačuje, že prehistoričtí živočichové byli v době nárazu asteroidu již oslabení ztrátou biologické rozmanitosti a za jiných okolností, tedy když byli ještě silnější, mohli náraz přežit.

Ať už dinosaury zradilo načasování či místo dopadu asteroidu, lze konstatovat, že jejich vyhynutí přišlo velmi smolně. Kdyby však k tomuto nešťastnému zásahu nedošlo, svět by dnes vypadal znatelně jinak, než jak ho známe. Vyhynutí dinosaurů totiž umožnilo nástup savců, ze kterých jsme se postupně vyvinuli také my, lidé.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek