KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Dokáže videohra vyléčit ADHD?

Jednoho dne, a nemusí to být až tak vzdálená budoucnost, budou lékaři možná předepisovat velmi překvapivou léčbu poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), a to hraní videoher.

...

To je cílem bostonské firmy Akili Interactive Labs, která se chce stát první společností, jejíž hru schválí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jako oficiální lékařský prostředek pro léčbu zmíněné poruchy.

Digitální přístup k léčbě neurologických poruch je stále reálnější

Nejedná se však samozřejmě o ledajakou hru. Byla navržena specifickým způsobem, aby stimulovala nervové dráhy v prefrontální kůře, což je část mozku, která ovlivňuje schopnost jedince udržet pozornost a ovládat impulzivnost. A tato skutečnost podle spoluzakladatele firmy Eddieho Martucciho z dané hry činí spíše lékařský "doručovací systém“, ačkoli rozhodně více připomíná první jmenované.

A díky skutečnosti, že vědci stále lépe rozumí tomu, jak mozek funguje a jak tuto funkci mohou měnit prožitky, se podle Martucciho „možnost nového digitálního přístupu k léčbě neurologických poruch stává reálný“. Se svým týmem nyní již několik let zkoumá, jak nejlépe využít algoritmy pro vytvoření hry, která by vzbuzovala mozkovou aktivitu s terapeutickými výsledky.

Nedávný výzkum ukazuje, že firma Akili by mohla být na správné cestě. Studie zkoumající 348 dětí ve věku od 8 do 12 let zjistila, že děti, které hru firmy Akili hrály na tabletu pět dní v týdnu po dobu jednoho měsíce, zaznamenaly „statisticky významné zlepšení“ v měření jejich pozornosti a ovládání impulzivnosti v porovnání s dětmi užívajícími placebo, kterým v tomto případě byla jiná akční video hra.

Martucci zatím odmítá svou hru detailněji popsat, protože stále probíhají klinické testy, je však údajně vytvořena tak, že hráči musí projíždět a navigovat čím dál obtížnějšími a složitějšími dráhami, což je podle jeho slov činnost, která „pacienty nutí činit rychlá rozhodnutí a vytřídit si priority z více podnětů v náročném prostředí“. Další funkcí hry je, že se může přizpůsobit individuálním potřebám pacienta. Některé děti totiž potřebují silnou stimulaci, jiné zase slabší.

Žádné z dětí účastnících se studie na ADHD neužívalo léky, protože jejím cílem bylo zjistit, jak účinná bude hra sama o sobě. Jedna herní relace trvala zhruba půl hodiny a podle Martucciho se testování neobešlo bez nežádoucích vedlejších účinků, kterými byly převážně bolesti hlavy a frustrace.

Budou hru lékaři předepisovat a pojišťovny proplácet?

Zatím se stále neví, jak dlouho pozitivní účinky této léčebné metody trvají a jak bude působit na schopnost dítěte soustředit se na velmi odlišný druh úkolu jako například učení matematiky. Očekává se, že širší potenciální dopad hry bude předmětem dalšího výzkumu.

Pokud hra firmy Akili úspěšně vyhoví podmínkám stanoveným pro schválenou léčbu ADHD, bude nepochybně čelit několika výzvám: Jaký budou mít rodiče z denního hraní videoher v rámci léčby pocit? Budou ji lékaři předepisovat? Budou ji pojišťovny proplácet?

„Víme, že bude třeba mnoho těžké práce, abychom to dokázali, ale jakýkoli nový lék za tu snahu zpřístupnit ho všem pacientům stojí,“ říká Martucci. Žádost k FDA jeho firma plánuje podat příští rok. V současné době podle Martucciho slov probíhá rozsáhlejší analýza dat, jejíž výsledky budou v nadcházejících měsících prezentovány v recenzovaných publikacích a na lékařských konferencích.

Firma je údajně odhodlaná tento druh digitální technologie aplikovat také na léčbu dalších poruch od deprese přes autismus až po roztroušenou sklerózu. Martucci se dokonce domnívá, že široká veřejnost je nyní myšlence využívání her či dalších digitálních technologií k ovlivnění mozkových funkcí více nakloněná.

„Na úrovni pacientů svět začíná pomalu chápat, že všechen čas strávený před obrazovkou není rovnocenný či špatný. Naším cílem je nadále ukazovat nejen výhody, ale také léčebné účinky našeho specifického typu léku, který je podáván přes obrazovku,“ dodává Martucci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek