KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Dokumenty OSN: Spojenci věděli o holocaustu 2 a půl roku před objevem koncentračních táborů

Spojenecké síly věděly o rozsahu židovského holocaustu o dva a půl roku dříve, než se až doposud ve výkladu dějin druhé světové války předpokládalo, a připravovaly dokonce obvinění Adolfa Hitlera a jeho vrchních nacistických velitelů z válečných zločinů. Informace se na veřejnost dostaly díky nově zveřejněným dokumentům, jež byly posledních 70 let uchovávány jako tajné.

...

OSN zpřístupnila nové dokumenty, které po 70 let zůstávaly v tajnosti a které ukazují, že již v roce 1942 si vlády Spojených států, Velké Británie a Sovětského svazu byly plně vědomy, že nejméně 2 miliony Židů již byly nacisty zavražděny a dalších 5 milionů čelí vážnému riziku smrti, a připravovaly obvinění Hitlera i dalších pohlavárů. Přesto však spojenecké síly projevily velmi malou snahu o záchranu či poskytnutí útočiště Židům v tomto smrtelném nebezpečí.

Viscount Cranborne, ministr ve válečném kabinetu Winstona Churchilla skutečně v březnu 1943 řekl, že Židé by neměli být považováni za speciální případ a že Britské impérium je i tak přesyceno uprchlíky, aby mohlo nabídnout bezpečný přístav někomu dalšímu.

Dan Plesch, autor nově publikované knihy s názvem „Human Rights After Hitler“, pro deník The Independent řekl: „Hlavní mocnosti se (k masovému vraždění Židů) vyjádřily o dva a půl roku dříve, než jsme se doposud domnívali. Mělo se za to, že se tuto skutečnost dověděly, až když objevily koncentrační tábory, nicméně toto veřejné vyjádření bylo vydáno již v prosinci 1942.“

Plesch, který je profesorem v Centru mezinárodních studií a diplomacie na londýnské SOAS University, řekl, že hlavní mocnosti začaly sestavovat obvinění z válečných zločinů založená na výpovědích svědků propašovaných z táborů a z odbojových hnutí v několika zemích okupovaných Německem. Mezi dokumenty, které objevil, byla také obvinění Hitlera z válečných zločinů z roku 1944.

Na konci prosince 1942, poté, co Spojené státy, Velká Británie a další spojenecké státy vydaly veřejné prohlášení o židovské genocidě, pronesl britský ministr zahraničí Anthony Eden projev v parlamentu, při němž řekl: „Němečtí velitelé, kteří se nespokojili s odepřením základních lidských práv lidem židovského původu ve všech oblastech, ve kterých panuje jejich barbarská vláda, nyní realizují Hitlerův často opakovaný záměr vyhladit židovskou populaci.“

Plesch dále uvedl, že i přes shromažďování důkazů a stíhání stovek nacistů při soudních procesech, které však byly zastíněny procesy Norimberskými, při nichž byli souzeni nejvyšší nacističtí velitelé, neudělaly spojenecké síly vše, co bylo v jejich silách, aby Židům v ohrožení života pomohly. Snahy Rooseveltova vyslance při Komisi OSN pro válečné zločiny (UNWCC) Herberta Pella byly dle něj potlačeny antisemity na americkém ministerstvu zahraničí.

Pell později tvrdil, že někteří jedinci z ministerstva zahraničí měli obavy, že poválečné ekonomické vztahy Ameriky s Německem by byly poškozeny, pokud by se tyto soudní procesy odehrály. Teprve poté, co Pell vyšel se skandálem na veřejnost, ministerstvo souhlasilo se soudními procesy proti nejvyšším německým velitelům v Norimberku, jejichž začátek byl výrazně uspíšen po vysoce sledovaném osvobození koncentračních táborů v létě 1945.

„Mezi důvody, které vlády Spojených států a Velké Británie poskytly pro zkrácení trestních stíhání nacistů, bylo také uvědomění si, že alespoň některých z nich bude třeba pro obnovení Německa a pro konfrontaci komunismu, který byl v té době považován za větší hrozbu,“ píše Plesch.

Archív Komise OSN pro válečné zločiny, na kterém Plesch založil svůj výzkum, byl výzkumníkům po dlouhých 70 let znepřístupněn. Pokud si někdo chtěl přečíst dokumenty z archívu, musel získat povolení nejen od vlády své země, ale také od generálního tajemníka OSN. A i s těmito povoleními nebylo výzkumníkům po několik let dovoleno dělat si poznámky.

Dle Pleschových slov jsou dokumenty „krabicí hřebíků do rakve“ popíratelů holocaustu, přestože žádné další důkazy již třeba nebyly.

Archív Komise OSN pro válečné zločiny je tento týden uveden ve Wienerově knihovně v Londýně, nejstarším světovém archívu holocaustu a největší britské sbírce z doby nacismu, kde bude odborníkům k dispozici online.

Ředitel knihovny Ben Barlow řekl, že Pleschova zjištění nemusí změnit obecné vnímání holocaustu, nicméně jsou zajímavá a mají význam pro odborníky.


Autor: VoZ

Zdroj: IndependentWiener Library

Foto: © Mike Segar / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek