KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Domácí mazlíčci vhodní pro alergiky

Mnoho lidí miluje zvířata, ale jejich alergie jim brání si nějakého zvířecího spolubydlícího pořídit. Je to smutné a nespravedlivé, a proto jsme se rozhodli zapátrat po řešení. Sepsali jsme pro vás seznam zvířat, která si mohou pořídit i alergici.

...

Je důležité mít na paměti, že každé zvíře bez výjimky bude produkovat jistou míru alergenu. Srst, sliny, pot a hlavně jejich prach, který se drží v srsti, způsobují alergické reakce.

Existuje ovšem celá řada plemen psů, koček a dalších zvířat, u nichž hrozí riziko alergické reakce jen minimální.

Bengálská kočka

Bengálské kočky mají speciální srst, která téměř nelíná. Kočky se proto nemusí ani často olizovat. Alergeny jako srst a sliny jsou tedy u této kočky minimalizovány.


Devon Rex a Cornish Rex

Tyto kočky mají krátkou srst z měkkých tenkých chloupků a téměř nelínají. Je ale nutné zvířata čas od času vykoupat, abyste se včas zbavili tvořících se alergenů na jejich kůži.


Sibiřská kočka a ruská modrá

Tato kočičí plemena se sice nevyznačují krátkou srstí, ale jejich sliny mají jiné složení než sliny jiných koček. Obsahují mnohem méně proteinu Fel d 1, který je zodpovědný za vznik alergie u lidí.


Peterbald a Sphynx

Všechna plemena „plešatých“ koček nemají srst, a tedy nebudou vytvářet alergeny spojené s línáním. Nezapomínejte ale čas od času zvíře vykoupat a namazat mu kůži speciálním antialergenním olejem určeným pro zvířata.


Mexický naháč a čínský chocholatý pes

Tito psi jsou pro alergiky poměrně bezpečnou volbou a to především díky faktu, že jim skoro neroste srst. Stejně jako u bezsrstých koček musíte ale i psy koupat častěji než ty srstnaté.


Teriéři a knírači

Tito psi mají tuhé a dlouhé chlupy, které prakticky nelínají.


Pudl

Pokud se svým pudlem pravidelně navštěvujete psí kosmetický salon a necháváte ho stříhat, ani on vám nebude způsobovat zdravotní komplikace spojené s alergií.


Rybičky

Samozřejmě, naprosto bezpečnou variantou pro alergiky jsou akvarijní rybky. Ale pozor. Krmit je musíte pouze živou stravou. Sušené krmení pro ryby je vyráběno s korýšů a může u lidí vyvolávat alergické reakce.


Obojživelníci a plazi

Oblíbené želvy, ještěrky, hadi i ne tolik běžné žabky jsou hypoalergenní. Nepotí se, nelínají ani se neolizují. Ovšem pozor, vlhké prostředí jejich terária se může snadno stát líhní pro houby a plísně, které u lidí vyvolávají alergie. Proto je nutné dbát o čistotu terária a pečlivě dbát o jeho pravidelné čištění.


Skinny morče a skinny potkan

Bezsrstí hlodavci vypadají poněkud exoticky, ne každému se zalíbí, ale podobně jako „plešaté“ kočky a „plešatí“ psi jsou bezpečné pro alergiky. Holá kůže u zvířete je možná neobvyklá, ale uvidíte, že si na jeho podobu brzy zvyknete.

Činčila

Pokud stále dáváte přednost zvířátkům se srstí, nabízí se alergikům ještě jedna možnost – činčila. Činčily nemají téměř žádné mazové ani potní žlázy a nelínají.

Než si činčilu ale pořídíte, pamatujte, že jde o nočního živočicha, který dokáže uprostřed noci natropit pěkný hluk.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek