KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Doprava budoucnosti? Magnetická vznášedla a autonomní autobusy

Magnetické vznášedlo se může zdát pouze jako dopravní prostředek z hollywoodských sci-fi trháků, nicméně jihokorejský výrobce pneumatik věří, že tato futuristická zařízení by se jednoho dne mohla stát realitou.

...

Společnost Hankook Tire uspořádala soutěž pro mladé designéry a konstruktéry, kteří prezentovali své futuristické návrhy dopravních prostředků, z nichž byly poté vybrány ty nejlepší.

V rámci fóra společnosti s názvem Hankook Tire Design Insight Forum bylo předloženo 34 návrhů a děl, z nichž bylo vybráno 5 vítězných. Mezi tyto návrhy patří například magnetické vznášedlo či rozšiřitelný autonomní autobus.

Generální ředitel společnosti Hankook Tire Seung Hwa Suh řekl: „Je velmi významné, že se Design Insight Forum koná právě v nejmodernějším centru pro výzkum a vývoj Hankook Technodome, protože zde člověk může vidět výborná díla mladých konstruktérů důležitých pro budoucí inovaci.“

„Technologické vedení společnosti Hankook Tire hodlá skrz Design Insight Forum navázat další spolupráci s budoucími lídry,“ dodal Seung Hwa Suh.

Prvním vítězným návrhem byl tzv. „Flexup“, což je jednokolka, která se může volně pohybovat, a to i po schodech. Její kolo se rozšiřuje a zmenšuje díky principu rozděleného kola, který dopravnímu prostředku umožňuje volně zatáčet pomocí techniky naklánění podobné jako u lyží a jet nahoru či dolů po schodech.


Další z vítězných návrhů s názvem „Magfloat“ připomíná skateboard, nicméně namísto koleček využívá rozložení magnetického pole a rotační princip. To uživateli umožňuje pohybovat se rychlostí až 20 km/h.


Třetím vítězným návrhem byl koncept autonomního autobusu s názvem „Autobine“, jehož hlavní konstrukce se může rozšiřovat či zmenšovat. Kola autobusu se pak automaticky odpojují či připojují v závislosti na počtu cestujících.


Mezi vítězné návrhy se dále dostal také „Shiftrac“, což je kolo navržené speciálně pro policejní vozidla. Pneumatika vozu umožní rychle přejíždět z pruhu do pruhu a jednoduše ostře zatáčet, a to díky princpiu bruslení, který tlačí kolo směrem ven.


Absolutním vítězem soutěže společnosti Hankook se stalo zařízení s názvem „iPlay“. Jedná se o dopravní prostředek pro jednoho člověka s dvěma obřími koly. Vozidlo je schopné dosáhnout optimálního výkonu i v nejvyšší rychlosti a může také měnit úhel kol, což mu umožní neztrácet rychlost při zatáčení.


Video se všemi zmíněnými koncepty můžete zhlédnout zde:

Přestože všechny tyto nápady jsou zatím jen koncepty, poskytují nám náhled toho, jak by v budoucnu mohly vypadat dopravní prostředky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek