KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Drogový magnát Pablo Escobar pracoval pro CIA a prodával jí kokain, píše v knize jeho syn

Juan Pablo Escobar Henao, syn proslulého šéfa Medelínského drogového kartelu Pabla Escobara, tvrdí, že jeho otec „pracoval pro CIA“.

...

V jeho knize s názvem Pablo Escobar In Fraganti napsal Escobar, který žije pod pseudonymem Juan Sebastián Marroquín, že jeho otec „pracoval pro CIA a prodával jí kokain, aby mohl financovat boj proti komunismu ve střední Americe“.

„Obchod s drogami je úplně jiný, než jak jsme si ho představovali,“ pokračuje. „Co CIA dělala, bylo, že platila za přepravu drog do své země, kde je měla pod kontrolou, a měla z toho skvělý obchod.“

„Ty peníze nevydělal sám, ale spolu s americkými agenturami, které mu umožnily mít k těmto penězům přístup. Měl přímé vazby na CIA,“ přiblížil Marroquín v jednom z rozhovorů a dodal, že „člověkem, který CIA prodal nejvíce drog, byl Pablo Escobar.“

Zatímco jeho první kniha, kterou Marroquín o Escobarovi napsal, se primárně soustředila na jeho rodinný život a na to, jakým byl otcem, jeho druhá kniha dle jeho slov proniká do „mezinárodních korupčních vazeb, jichž byl můj otec aktivním účastníkem a mezi něž patří i americká CIA“.

Tito vládní spolupracovníci „byli v podstatě jeho partneři“, což Escobarovi umožnilo porušovat zákony a dalo mu téměř stejnou moc, jakou měla vláda.

Pokud se vám zdá, že pašování kokainu touto agenturou do Spojených států je jen nějaká konspirační teorie Escobarova syna, pojďme se podívat na indicie, které by ji naopak mohly podporovat. 

Údajná role CIA v obchodování s drogami byla poprvé odhalena v roce 1996 ve sledované investigativní sérii pro San Jose Mercury News s názvem Dark Alliance, jejímž autorem je Gary Webb. Toto vyšetřování vedené Webbem odhalilo vazby mezi CIA, nikaragujskými Contras a obchodem s kokainem, který devastoval afro-americké komunity.

Vyšetřování vyvolalo rozsáhlé protesty a kongresová slyšení, ale také zjevnou snahu mainstreamových médií zdiskreditovat Webbovy zprávy. Nicméně o několik desítek let později začali představitelé amerických vládních složek pomalu přiznávat pravdu, která Webbovo původní vyšetřování potvrdila.

Tehdejší senátor John Kerry dokonce zveřejnil detailní zprávu, podle které nejenže existovalo „značné množství důkazů“ spojující aktivity Contras s obchodem s drogami a se zbraněmi, ale vláda Spojených států o tom dokonce věděla.

El Patron, jak bylo Escobarovi přezdíváno, nashromáždil větší bohatství než téměř jakýkoli jiný drogový dealer v historii, když v jednu dobu dosahovaly jeho týdenní příjmy výše 420 milionů dolarů (10,5 miliard Kč), a byl údajně dodavatelem 80 % veškerého světového kokainu. V žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes figuroval 7 let v řadě a navzdory tomu, že povaha jeho podnikání činí získávání stálých čísel nemožným, bylo jeho jmění odhadováno zhruba na 30 miliard dolarů (750 miliard Kč).

Escobar a jeho Medelínský kartel pašovali do Spojených států 15 tun kokainu denně, a zanechali tak po sobě tisíce mrtvých lidí, kteří pro něj tuto černou práci odváděli.

Pokud by se to, co Marroquín popisuje ve své knize, ukázalo jako pravdivé, znamenalo by to, že CIA se z velké části přičinila o to, aby Američané měli přístup k neomezeným množstvím kokainu, zatímco americká vláda pokrytecky podporovala boj proti drogám.

Marroqín v knize naopak popisuje své pozorování, že drogová prohibice je pro drogy tou nejlepší propagandou, protože skutečnost, že je něco nelegální, činí danou věc lákavější. Tato prohibice také svého času znamenala, že Escobarova krvavá vláda bude o to násilnější.

Marroquín nyní věří, že „jeho cestou k očištění je smír s rodinami a příbuznými těch, které jeho otec nařídil zabít“.

I když Escobar k podněcování a udržování moci bezpochyby používal násilí či nařizoval druhým, aby ho používali za něj, měl v sobě i špetku dobročinnosti. Jak píše časopis Bussines Insider, „díky tomu, že rozdával hotovost chudým, stavěl příbytky pro bezdomovce a nechal vybudovat také 70 fotbalových hřišť a zoologickou zahradu, si získal mezi lidmi přezdívku Robin Hood“.

El Patronův osud se naplnil v roce 1993, když byl zastřelen při pokusu o útěk ze svého sídla poté, co bylo obklíčeno policií. Nicméně okolnosti jeho smrti jsou dodnes předmětem diskusí. Marroquín trvá na tom, že jeho otec spáchal sebevraždu, a nebyl tedy zastřelen ani dopaden policejními jednotkami. Jiní jsou zase naprosto přesvědčeni, že zemřel rukou policie.

Tak či tak, Escobarovo hromadění bohatství může být považováno za související s rolí, kterou hrál pro CIA a pro boj proti drogám. Obrovské pokrytectví sloužící k udržení lidí závislých na substanci, kterou stát považuje za nelegální, proto, aby tento stát poté mohl sklízet zisky generované soudy, vězeními a policejní prací „nezbytnou pro boj proti drogám“.

„Můj otec byl kouskem skládačky velkého businessu světového obchodu s drogami,“ řekl Marroquín. A když již nesloužil účelu, pro který ho využívali, byli na něj posláni zabijáci, aby tento problém vyřešili - problém, na jehož vytvoření se podílelo mnoho jiných.

Marroquín, který prozradil, že je Escobarovým synem teprve v roce 2009, dle svých slov odpustil členům své rodiny zapletení do obchodu s drogami i zradu svého otce, ale poznamenal, že odpustit neznamená zapomenout, co se stalo.

Samozřejmě si je vědom, že mluví o muži, který brutálně vládl drogovému průmyslu. „Pablo Escobar není v žádném případě vzor,“ ujišťuje. „Obdivuji Pabla, mého otce, který mě vzdělal. Ne Escobara, mafiána.“

Na závěr Marroquín poznamenal, že drogoví magnáti jako jeho otec se mohou jevit, jako že mají vše, protože jejich jméno a status přitahují pozornost, ale tyto materiální zisky ve skutečnosti nakonec převezmou kontrolu.

„Čím větší moc můj otec měl, tím chuději žil.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek