KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

FOTO: Drony odhalily neprozkoumanou starověkou osadu v iráckém Kurdistánu

V období Studené války pořizovaly americké špionážní satelity Corona tajné snímky území Sovětského svazu, Číny a jejich spojenců v jihovýchodní Asii a na Blízkém východě.

...

Když tyto snímky byly v 90. letech odtajněny, upoutaly pozornost archeologů záběry skalní terasy v iráckém Kurdistánu. Domnívali se totiž, že se jedná o pozůstatky rozsáhlé pevnosti. A nedávno výzkumníci za pomoci dronů tuto teorii, že se jedná o dříve neprozkoumanou opevněnou osadu, skutečně potvrdili.

Osada, která nese název Qalatga Darband, se dle Laurena Sigfussona z kanálu Discovery nachází na strategickém místě u mostu, který dnes spojuje vesnici Darband s regionem Rania a dříve propojoval Irák s Mezopotámií.

Během vlády Saddáma Husajna a následné americké invaze do Iráku byla oblast archeologům nepřístupná. Nicméně zlepšení bezpečnostní situace, ke kterému v poslední době došlo, umožnilo vědcům z Britského muzea oblast prozkoumat v rámci programu pro zachování iráckého kulturního dědictví (Iraq Emergency Heritage Management and Training Scheme), jehož cílem je vyškolit irácké účastníky, aby dokumentovali a zachraňovali archeologické památky ohrožené Islámským státem.

Podle webových stránek Britského muzea začali archeologové svůj průzkum topografickým zmapováním a analýzou keramiky nalezené na povrchu. Pro získání vzdušných záběrů krajiny využili drony vybavené kamerami, které jsou při vykopávkách z důvodu cenové dostupnosti a jednoduchosti obsluhy využívány stále častěji.


Při následném zpracování snímků z dronů byli vědci schopni rozpoznat jemné nepravidelnosti v růstu plodin, což je klíčovým indikátorem toho, že se pod povrchem ukrývá starověká stavba.

Tyto snímky tedy archeologům pomohly určit, že jejich domněnky o původních snímcích ze satelitů Corona byly správné. V severní části osady Qalatga Darband se nachází opevněná stavba. Archeologický tým odkryl také několik dalších budov, mezi nimiž se podle všeho nachází také monumentální chrám. Nalezeny byly také pozůstatky lisů na víno či olej.

Qalatga Darband byla dle všeho obývána v období rané Parthské říše, která existovala od 1. století př. n. l. do 1. století n. l. Peter Dockrill z vědeckého časopisu Science Alert uvedl, že na minci, která byla na místě nalezena, je zobrazen parthský král Oródés II., který vládl mezi lety 57 a 37 př. n. l.


Parthové byli na starověkém Blízkém východě velmocí s velkým vlivem, když dobyli rozsáhlá území patřící mimo jiné také Římanům. Nicméně artefakty nalezené v osadě Qalatga Darband naznačují, že řecko-římské vlivy v oblasti přece jen přetrvávaly. Archeologové nalezli sochy, které podle všeho zobrazují řeckou bohyni Persefonu a boha Adonise, a terakotové střešní tašky v tradičním řecko-římském architektonickém stylu.


Vykopávky v Qalatga Darband budou dle očekávání probíhat až do roku 2020. Archeologové zkoumají také dvě nedaleká místa, Murad Rasu a Usu Aska, s nadějí, že získají ucelenější obraz o tom, jak život v této oblasti vypadal před 2000 lety.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek