KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

FOTO: Potopené římské město bylo kdysi rezortem boháčů, jeho poklady se pod vodou dochovaly dodnes

Zatopené město císařů, které bylo více než 1700 let ukryto v hlubinách moře u západního pobřeží Itálie, bylo odhaleno na senzačních fotografiích pořízených týmem potápěčů, kteří dostali povolení danou oblast prozkoumat.

...

Historikové uvádí, že město Baiae bylo ekvivalentem dnešního Las Vegas – tedy město pro superboháče žijící ve starověkém Římě v období 1. století našeho letopočtu, které bylo poseté rozlehlými sídly a představovalo synonymum hříšnosti a luxusu.


S postupem času však město pohltilo moře v důsledku sopečné činnosti, která způsobila, že pobřeží ustoupilo o 400 metrů zpět do vnitrozemí. Tato oblast je nyní známá jako Neapolský záliv.

Po 1700 letech od svého zmizení v hlubinách však bylo podvodní město znovuobjeveno a potápěči, kteří nedávno obdrželi povolení oblast prozkoumat, pořídili snímky pokladů, které se v něm stále nachází.


Antonio Busiello, který žije v Neapoli, při fotografování tohoto podvodního skvostu zjistil, že zubu času odolaly také cesty, zdi, mozaiky a dokonce i sochy. Pětačtyřicetiletý potápěč řekl: „Nádherné mozaiky, vily a chrámy, které se znovu vynořily či jsou stále pod vodou, ukazují bohatství a blahobyt této oblasti.“


„Po mnoho staletí bylo toto město považováno za jedno z nejdůležitějších v celé Římské říši. Plinius mladší, který zde žil, odsud přes záliv zhlédl a následně popsal erupci sopky Vesuv v roce 79, která zničila Pompeje a Herculaneum,“ pokračoval Busiello a dodal: „Potápět se tady je jako ponořit se do historie, dívat se na starověké římské ruiny pod vodou je něco těžce popsatelného, je to opravdu nádherný zážitek.“


V dobách své největší slávy bylo město Baiae pravidelně navštěvováno slavnými Římany, jako byli například Julius Caesar, Nero, Pompeius, Gaius Marius či Hadrián, který zde zemřel.

O tomto podvodním skvostu byl natočen také dokument s názvem „Rome's Sunken Secrets“ (Potopená tajemství Říma), který vyšel dříve tento rok. Zachycuje sérii ponorů, které vedla podvodní archeoložka Dr. Barbara Daviddeová a zapojili se do nich také historici a vědci z celého světa. Při ponorech objevili rozsáhlé vily, sochy nevyčíslitelné hodnoty, dechberoucí mozaiky, lázně, dlážděné ulice a také nymfeum, tedy jeskyni rozkoše.


Jedním z nejvýznamnějších nálezů byla součást olověné vodní dýmky o průměru několika centimetrů, do které byl vyrytý nápis „L Pisonis“. Tento nález tedy značí přesné místo, kde se odehrál jeden z největších skandálů celé historie Římské říše.


Jak vysvětluje profesor Kevin Dicus z Oregonské univerzity, „L Pisonis bylo značkou rodiny Piso. Vila, ve které byla nalezena, byla téměř jistě majetkem Gaia Calpurnia Pisa, který byl blízkým přítelem císaře Nera.“

„Starověké texty uvádí, že Piso plánoval císaře zavraždit v jeho letním sídle v Baiae, aby mohl na trůn usednout místo něj, na poslední chvíli si to však rozmyslel. Když se Nero o jeho plánu dozvěděl, nařídil Pisovi, aby spáchal sebevraždu,“ uvádí Dicus.


„Takže nyní víme, kde by se případný pokus o atentát odehrál. Pro archeology to bylo jako najít svatý grál,“ dodal.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek