KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Historický okamžik: Čína oficiálně zakázala obchod se slonovinou

Přibližně před rokem Čína oznámila, že do konce roku 2017 zakáže svůj slonovinový trh. A svému slibu také dostála. Jak uvádí Colin Dwyer z amerického veřejnoprávního rozhlasu NPR, zákaz prodeje a zpracování slonoviny vstoupil v platnost 31. prosince a jedná se o důležitý krok v boji proti pašeráctví slonů afrických.

...

V roce 2015 se Čína přidala ke Spojeným státům, když se zavázala k zavedení „téměř úplného“ zákazu importu a exportu slonoviny. Právě tyto dvě země jsou považovány za největší světové trhy se slonovinovými produkty. Americký zákaz začal platit v červnu roku 2016, Čína s tím svým přišla až nyní.

Podle čínské státní zpravodajské agentury Sin-chua tamní vláda do konce roku uzavřela celkem 105 dílen pro zpracování slonoviny a maloobchodních agentur.

„Za několik desetiletí se snad ohlédneme zpět na tento den jako na jeden z nejdůležitějších okamžiků historie zachování slonů. Čína dostála svému velkému slibu, který dala světu, a poskytla tak slonům naději do budoucna,“ řekla Ginette Hemley, vice-prezidentka Světového fondu na ochranu přírody.

Mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán již v roce 1989 v rámci Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Čína však podle agentury Reuters nadále umožňovala domácí prodej slonovinových produktů vyrobených před rokem 1975.

Jak uvádí Rachael Baleová z National Geographic, většina čínských zásob slonoviny pocházela z jediného prodeje, který se uskutečnil roku 2008 pod dohledem zástupců mezinárodní dohody CITES. Čínský zákonný obchod však poskytoval krytí ilegálnímu pašování slonoviny, které denně způsobuje zabíjení přibližně sta afrických slonů.

Ještě není vyhráno

Jak uvedl Fred Kumah, oblastní ředitel Světového fondu na ochranu přírody pro Afriku, pro internetový portál Medium.com, tento zákaz „připravil půdu pro zásadní krok k jeho vynucení a potlačení paralelního ilegálního trhu se slonovinou, který po mnoho let koexistoval s tím legálním“.

Kumah však podotknul, že „většina čínských občanů o zákazu stále neví. Aby měl zákaz opravdu nějaký účinek, je zásadní, aby v nadcházejících měsících získal publicitu a podporu“.

Čína ve snaze o rozšíření povědomí spustila rozsáhlou kampaň s plakáty, videi a články, které občany nabádají, aby „slonovině řekli ne“. Podle BBC čínská vláda v blogovém příspěvku na sociální síti Weibo čtenářům nedávno vysvětlila, že „pokud vám obchodník říká, že je státem schválený prodejce slonoviny…, klame vás a vědomě porušuje zákon“.

Nedostatečné povědomí veřejnosti však v boji proti pašeráctví není jedinou překážkou. Podle Reuters se nový zákaz totiž netýká Hong Kongu, autonomního území na jihovýchodě Číny. A právě Hong Kong je údajně hlavním centrem odběru slonoviny, při čemž až 90 % zákazníků sem přichází z pevninské Číny.

Hong Kong však naštěstí také oznámil plán k zastavení obchodu se slonovinou v průběhu následujících pěti let. Očekává se, že konečné hlasování tamního zákonodárného sboru o zákazu proběhne někdy během roku 2018.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek