KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Hurikán Ofélie odkryl v Irsku starověkou lidskou kostru

Tropická bouře Ofélie se minulý měsíc prohnala Velkou Británií, kde způsobila výpadky elektřiny, uzavření podniků i škol a v Irsku si také vyžádala tři lidské oběti.

...

Když Ofélie do Irska dorazila, bylo v celé zemi vyhlášeno varování před extrémním počasím. Poté, co vichřice opustila pobřežní oblast, se však ukázalo, že po sobě zanechala překvapivý archeologický nález. Jak píše Erica Doyle Higginsová pro týdeník Irish Post, bouře odkryla kostru, která je podle odhadů stará více než 1000 let.

Kostru objevil náhodný kolemjdoucí, který se po utichnutí bouře vydal na procházku po pobřeží na místo zvané Forlorn Point. Zanedlouho na místo dorazil také irský státní patolog, aby kostru, která byla podle všeho pohřbena v hrobě, přezkoumal. „Jinými slovy, nejedná se o tělo, které bylo vyplaveno na břeh,“ uvedl v rozhovoru pro Irish Mirror místní radní Jim Moore.

Přesné stáří kostry ještě nebylo určeno, nicméně odhaduje se, že pochází z doby železné, konkrétně z období od roku 500 př. n. l. do roku 400 let n. l. Podle těchto odhadů je tedy stará nejméně 1600 let.

Podle Toma Embury-Dennise z britského deníku The Independent se na kostře dokonce nachází části kůže, které se uchovaly až do dnešního dne. Starověké pozůstatky budou nyní převezeny do Irského národního muzea v Dublinu, kde budou podrobeny dalším testům.

Nejedná se však o první případ, kdy byl v této oblasti Irska učiněn mimořádný archeologický nález. V roce 2015 byla odkryta další starověká kostra na místě zvaném Ballyteigue Bay, které leží v blízkosti Forlorn Pointu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek