KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Jak by vypadal svět, kdyby se všechen led rozpustil? Nizozemsko i Benátky by byly minulostí

Pokud budou na planetě Zemi nadále spalována fosilní paliva a uvolňovány uhlíkové emise, dojde k takové změně klimatu, díky níž roztaje veškerý led na obou pólech i na horách. To by zvýšilo globální hladinu moře o zhruba 66 metrů. Moře by tak pohltilo například Miami, Buenos Aires či Káhiru. 

...

Změny klimatu mohou přinést i hladomor, sucho a šíření epidemií

Magazín Business Insider vytvořil animovanou mapu, která ukazuje, jak by vypadal svět, kdyby se tato hypotéza o tání ledovců stala v budoucnu skutečností. Nejen tání ledovců by znamenalo problém. Rizika vyvolaná změnou klimatu zahrnují i masový hladomor, sucho, silné záplavy, šíření epidemií, otrávené oceány i rekordní vlny tepla.


Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

David Wallace-Wells ve svém článku v časopise New York uvedl, že výzkumníci předpovídají, že tyto katastrofy pravděpodobněji způsobí spíše války a trvalý ekonomický kolaps.

Pokud by roztály všechny ledovce, Spojené státy americké by se musely rozloučit s Miami a s ním i s celým východním pobřežím. Evropa by přišla o Londýn, Benátky i Nizozemsko.


Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Afrika by o tolik území nepřišla, zato by se stala neobyvatelnou kvůli vedrům

Voda by rovněž pohltila Bangladéš, který je domovem více než 160 milionů lidí, stejně jako Kalkatu se 4,6 miliony obyvatel. Z Kardamonových hor v Kambodži by se stal ostrov a Austrálie by ztratila většinu svého pobřeží, kde žije přibližně 80 % obyvatel.


Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

V Jižní Americe by zmizelo povodí Amazonky a řeky Paraguay, což by zničilo Buenos Aires i většinu Paraguaye. O půdu by přišla i Afrika, ale ve srovnání s ostatními kontinenty by to nebylo tak znatelné. Nicméně nesnesitelná horka by způsobila neobyvatelnost většiny zdejšího prostředí.


Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

V současné době je na Zemi více než 5 milionů krychlových metrů ledu. Podle některých vědců by trvalo více než 5 000 let, než by se všechen tento led rozpustil. Ale pokud příští generace nesníží emise uhlíku, některá města by mohla doopravdy přestat existovat.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek