KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Jak může být virus Zika využit k léčbě rakoviny?

V roce 2015 zachvátila celý svět panika způsobená virem Zika. Nyní se však vědci snaží ty samé vlastnosti, které virus činí smrtícím, využít k pozitivnímu cíli – boji proti rakovině.

...

Děti matek nakažených tímto virem se jeho příčinou rodí s mikrocefalií, což je těžká vývojová porucha, při níž dochází k zakrnění či znetvoření mozku.

Virus Zika je ve většině případů přenášen komáry. U dospělých lidí jsou symptomy nakažení zpravidla mírné, nicméně pro vyvíjející se plod mohou být katastrofální. Virus dokáže překročit bariéru mezi mozkem a krví a podle všeho napadá především kmenové buňky v rozvíjejícím se mozku dítěte.

A vědci se tuto smrtící vlastnost nyní snaží využít k cílenému eliminování rakovinných buněk glioblastomu, což je agresivní forma rakoviny mozku, která se nejčastěji vyskytuje u dospělých lidí.

Podle Americké asociace mozkových nádorů (American Brain Tumor Association) byl v roce 2017 glioblastom již diagnostikován u téměř 12 000 lidí. Léčba této rakoviny pouze výjimečně zabere a většina lidí s touto diagnózou umře do 1 roku.

Jak ale vysvětluje Michael Diamond z Washingtonovy univerzity v Saint Louis, který se zabývá infekčními chorobami, vědci se nyní domnívají, že tyto „prekurzorové buňky“ by mohly být využity k eliminaci rostoucích nádorových buněk.

Aby vědci tuto myšlenku mohli otestovat, nakazili uměle pěstované nádory glioblastomu virem Zika, aby zjistili, jakým způsobem ovlivní rakovinné buňky. Tento postup dle Clare Wilsonové z vědeckého časopisu New Scientist provedli také u myší, kterým byly tyto nádory implantovány.

Zde můžete vidět kmenové buňky glioblastomu před (vlevo) a po (vpravo) působení viru Zika:


Výsledky, které byly publikovány v odborném časopise Journal of Experimental Medicine, jsou slibné. Podobně jako u nakažených lidských plodů napadal virus cíleně kmenové buňky uměle pěstovaného glioblastomu, při čemž další nerakovinné buňky zůstaly z drtivé většiny nedotčeny.

Aby byly výsledky potvrzeny, je stále nutné odvést spoustu práce. Protože záměrné nakažení lidí virem Zika je velmi nebezpečnou metodou léčby, snaží se vědci vyvinout slabší verzi viru pro testování léčby rakoviny u lidí.

„Provedeme ještě několik dalších mutací za účelem ještě většího přizpůsobení viru vrozené imunitní reakci a zabránění šíření nákazy. Jakmile tyto změny provedeme, myslím, že bude nemožné, aby je virus překonal a způsobil onemocnění,“ říká Diamond, který by chtěl s těmito lidskými testy začít do 18 měsíců. Dle jeho představ by budoucí léčba měla být zkombinována se současnými metodami chemoterapie.

Nicméně další vědci již čekat nechtějí. Neurovědec z Univerzity v Cambridgi Harry Bulstrode dle Wilsonové zvažuje testy s použitím přírodního viru Zika na lidech s glioblastomem. Pokud by tyto testy byly úspěšné, přidal by se virus Zika na dlouhý seznam virů, které jsou používány pro léčbu nádorů a mezi něž patří například i modifikovaný virus herpes, který se používá k léčbě melanomů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek