KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Jak tančící paví pavouci vytváří duhu na svých zádech?

Maratus volans, neboli paví pavouk, je dost možná nejhezčím pavoukovcem světa, a také jediným pavoukem, který je ověřenou hvězdou YouTube. Najdeme ho v západní Austrálii a je známý především pro svůj propracovaný namlouvací tanec, při němž mává svými nohami nad hlavou, třepe zadečkem a poskakuje.

...

Dalším poutavým znakem tohoto pětimilimetrového tvora je však také jeho zadeček, na kterém vytváří měňavou duhu. Jak uvádí Brandon Specktor z portálu LiveScience, jedná se o jediný případ v přírodě, kdy tvor produkuje všechny barvy duhy. A vědci nyní přišli na to, jak paví pavouci tento pozoruhodný jev na svých tělech vytváří.

Podle tiskové zprávy vědců mají dva konkrétní druhy pavího pavouka, Maratus robinsoni a Maratus chrysomelas, obzvláště výrazné barvy. Pro jejich výzkum byl sestaven vědecký tým složený z biologů, fyziků a techniků, který zkoumal šupiny na zadečku pavouka, které barvy produkují. Za pomocí metod jako elektronová a světelná mikroskopie či optické modelování tým vytvořil drobné 3D modely šupin za účelem jejich testování.

Zjistili, že duhové barvy produkuje specializovaný druh šupiny, která tvarem připomíná křídlo letadla. Podle vědeckého časopisu Nature zastávají paralelně umístěné vyvýšeniny na vrchní straně šupiny funkci optické mřížky, která dokáže rozdělit viditelné světlo na jeho jednotlivé barevné složky. Mírné zahnutí šupiny tento proces ještě více zefektivňuje. Celý výzkum je publikován ve vědeckém časopise Nature Communications.


A ačkoli je objasnění tohoto procesu samo o sobě zajímavé, poskytuje vědcům a technickým inženýrům také nápady pro nové způsoby vytvoření takto zářivých duhových barev. „Jako technickému inženýrovi mi u těchto pavouků přišlo fascinující, jak tyto již dlouho vyvinuté komplexní strukturální barvy dokáží stále překonat lidskou techniku. Zajímalo by mě, jak pavouci tyto nádherné strukturální vzory vůbec vytváří,“ uvádí v tiskové zprávě Radwanul Hasan Siddique z Kalifornského technologického institutu (Caltech).

Potenciální využití od barev na zdi až po vybavení vesmírné stanice

Nejedná se o první případ, kdy vedoucí autor výzkumu Bor-Kai Hsiung zkoumal chytře zbarvené pavouky. V roce 2015 jako postgraduální student americké Univerzity v Akronu studoval překvapivě četné druhy sklípkanů modravých. Jak v té době napsal Ed Yong z magazínu The Atlantic, Hsiung a jeho kolegové zjistili, že odstíny modré barvy u těchto sklípkanů jsou rovněž strukturální – tedy, podobně jako u pavích pavouků, vytvořené manipulací světla, nikoli pigmentem či přírodním zbarvením.


Modré zbarvení sklípkanů však není zářivé či měňavé. Jedná se o slabší odstín modré, který pavoukům umožňuje skrýt se ve stínech lesních rostlin. Podle Hsiunga je však i toto velmi užitečná vlastnost. Pokud vědci přijdou na to, jak sklípkani tyto matné barvy vytváří, může nám to pomoci vytvořit dlouhotrvající jasné barvy, které nebudou způsobovat bolesti hlavy.

„Obvykle nechceme, aby se se změnou pozorovacích úhlů měnily také barvy. Je to pěkné na oko, ale v místnosti s měňavou barvou bydlet nechcete. Pokud dokážeme napodobit sklípkany a vyprodukovat strukturální barvy, které budou jasné a neblednoucí, mohou být užitečné pro barevné displeje u elektroniky, e-čteček, televizí či počítačů,“ řekl Hsiung.

Způsob, kterým duhoví pavouci využívají strukturální barvy pro vytvoření duhy, má také mnoho potenciálních průmyslových využití. Podle tiskové zprávy by mohl dopomoci například k vytvoření malých optických spektrometrů pro vesmírné mise.


Tyto barvy by však nakonec mohly skončit i na zdi vašeho obývacího pokoje. Jak totiž píše Katie Byrdová z deníku Akron Beacon Journal, Hsiungův výzkum sklípkanů a pavích pavouků byl částečně sponzorován také firmou Sherwin-Williams, která mimo jiné vyrábí barvy. Že bychom ale na regálech obchodů brzy měli možnost zvolit odstíny jako „sklípaní modř“ či „duha pavího pavouka“, je velmi nepravděpodobné.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek