KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Jednou nevěrní lidé mají tendenci nevěru opakovat, tvrdí nová studie

Jednou nevěrník, vždycky nevěrník. Na tomto pořekadle je dle nové studie mnoho pravdy. Vědci tvrdí, že u lidí, kteří byli v minulosti nevěrní, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že to udělají znovu. Nevěra totiž dle výzkumu činí lidský mozek imunním vůči emocím spojeným se lhaním. 

...

Tolerance pocitů úzkosti se při opakovaném podvádění zvyšuje

Studie, která byla uvedena v časopise Nature Neuroscience uvádí, že i když se nevěrník cítí napoprvé provinile, příště už se nejspíš se stejnou měrou úzkosti nesetká. Spoluautor studie z University College v Londýně Neil Garrett uvedl: „To, co naše studie i jí podobné naznačují, je, že faktor, který nám brání v podvádění, se v podstatě adaptuje na vzniklou situaci a tolerance špatných pocitů se zvyšuje. To nám umožňuje podvádět více.“

„Když někoho podvedeme, aktivuje se část mozku, která reguluje emoce (amygdala) a my tak můžeme cítit pocit viny nebo hanbu,“ řekl Garret. Psycholog a jeho tým požádali účastníky studie, aby si zahráli hru, při níž dostanou více peněz v případě, že zalžou svému partnerovi.

Účastníkům byla ukázána sklenice plná mincí, načež byli požádáni, aby pomohli svému partnerovi odhadnout, kolik mincí je ve sklenici. Partnerovi pak byl ukázán jen rozmazaný obraz sklenice. Když však bylo účastníkům řečeno, že budou odměněni, pokud jejich partner špatně vyhodnotí počet mincí ve sklenici, účastníci v mnoha případech zalhali. Analýza mozku dobrovolníků pak potvrdila, že lhaní má vzestupnou úroveň.

Lidé, kteří byli v minulosti podvedeni, mají větší pravděpodobnost, že budou z nevěry obviňovat i své budoucí partnery

K podobným výsledkům došla i další nedávno provedená studie. Vědci zjistili, že partneři, kteří byli v minulosti nevěrní, mají dvakrát tak vyšší pravděpodobnost, že budou nevěrní znovu. Výzkumníci pracovali se souborem 484 účastníků studie smíšeného pohlaví, přičemž zkoumali jejich sexuální vztahy s jinými osobami než s jejich partnery.

Výsledky ukázaly, že lidé, kteří podváděli ve svém prvním vztahu, měli třikrát větší pravděpodobnost, že budou podvádět i v tom dalším (ve srovnání s těmi, kteří zůstali věrní). 

Podle studie se zhoršuje i míra podezření na podvádění partnerem. Ti, kteří byli v minulosti podvedeni, mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou obviňovat své budoucí partnery z podvádění bez ohledu na to, zda tito partneři doopravdy podvádějí, či nikoliv.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek