KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Jsou vánoční perníkové chaloupky skutečně vánoční? Přečtěte si příběh této tradice

Podobně jako většina vánočních tradic jsou i perníkové chaloupky obrovským byznysem. Jedna z předních cukrářských firem Wilton uvádí, že jen v roce 2011 vyrobila přes 2 miliony sad pro výrobu této vánoční perníkové dekorace. Nadšení pekaři a pekařky, kteří si rádi vše připraví sami, zase mají k dispozici desítky internetových receptů.

...

Ačkoli si se zdobením domečků z perníku obyčejně spojujeme pohodovou atmosféru Vánoc, kořeny této tradice mohou pocházet z lidové pohádky O Jeníčkovi a Mařence.

Jak však uvádí historička Tori Aveyová, perníkové chaloupky nevznikly s bratry Grimmovými. Jejich počátek se datuje do 17. století, což je o několik století později, než vznikl samotný perník. A pohádka O Jeníčkovi a Mařence může být podle některých historiků dokonce ještě starší. Je totiž možné, že pochází z období hladomoru 14. století, kdy byly děti nuceny postarat se o sebe samy.

Na počátku 19. století, kdy folkloristé Jacob a Wilhelm Grimmové napsali a vydali svou verzi této pohádky, byly již perníkové chaloupky dlouho zaběhlou tradicí. A někdy mezi 14. a 19. stoletím se tedy perníkové chaloupky začaly spojovat s Vánoci, nejspíš z důvodu historického propojení perníku a náboženských obřadů či cechů. Pohádka bratří Grimmů, která si mezi lidmi získala velkou oblibu, pak perníkové chaloupky ještě více zpopularizovala a některé lidi dokonce přiměla domnívat se, že tyto domečky z perníku vznikly právě s jejich verzí této pohádky.


Vzhledem ke spojení s touto strašlivou pohádkou, ve které zlá čarodějnice téměř upeče a sní dvě malé děti, kterým se ji ale na poslední chvíli podaří přelstít a dostat ji do trouby namísto sebe, se může zdát překvapivé, že je perníková chaloupka stále spojena s Vánoci. Dnešní rodinná podoba Vánočních svátků má však kořeny v četných chmurných zvyklostech dřívějších dob.

„Na americký kontinent tuto tradici perníkových chaloupek, neboli Lebkuchenhause, přinesli první němečtí osadníci,“ píše Barbara Roleková z internetového portálu The Spruce. Dnes jsou soutěže a výstavy perníkových chaloupek již každoroční sváteční tradicí jak v Americe, tak také u nás, a perníkového ztvárnění se již dočkaly světové památky jako například Washingtonův monument.

Jak uvádí Amanda Fieglová z internetového časopisu Smithsonian.com, tyto soutěže perníkových chaloupek do jisté míry připomínají „perníkové trhy“, které v dobách středověku hostila některá města v Anglii či Francii.

Důvod vzniku těchto trhů byl jednoduchý: perník byl chutnou a všudypřítomnou středověkou pochoutkou. I přesto však lidem poskytovaly příležitost sejít se a vychutnat se lahodné sladkosti – a co může být více vánočního?

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek