KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Kamenné rytiny nalezené v Saúdské Arábii mohou být nejstarší dochovanou zmínkou o psech

V dnešní době si zapálení pejskaři fotí či natáčí takřka každý pohyb, který jejich mazlíček udělá, a tyto záběry poté nahrávají na Facebook, Instagram a další sociální sítě. Před 8000-9000 lety však naši lidští předkové žijící na území dnešní Saúdské Arábie své chlupaté kamarády zvěčňovali jiným, dost možná permanentnějším způsobem – vyrývali jejich podobu do kamene.

...

Jak píše David Grimm z akademického časopisu Science, tyto skalní rytiny mohou být nejstarším zobrazením psů vůbec. Ačkoli rytiny naznačují, že psi již v té době směřovali k domestikaci, k určení jejich přesného stáří i významu je třeba ještě další výzkum.

Pomoc při lovu a prvopočátky vodítek

Maria Guagnin, archeoložka z německé výzkumné organizace Max Planck Institute, po dobu posledních 3 let pracuje na určení stáří asi 1400 kamenných desek s rytinami objevených na nalezištích Shuwaymis a Jubbah, která leží na severozápadě Saúdské Arábie. Asi 7000 rytin na deskách zobrazuje interakci mezi lidmi a zvířaty, mezi která patří hned několik druhů dobytka a nejméně 349 psů.


Psi jsou podle nově zveřejněné zprávy často zachyceni při pomáhání lidem při lovech. Zakusují krky kozorožcům, gazelám, koním, zebrám, a nebáli se postavit dokonce ani lvu. Další zajímavostí je, že na některých rytinách jsou psi podle všeho přivázáni k pasu svých pánů, což by podle Grimma mohlo značit prvopočátky dnešních vodítek a také to, že „lidé ovládali umění výcviku a kontroly psů již o tisíce let dříve, než jsme si dosud mysleli“.

I přesto je však obtížné určit přesné datum, ze kterého rytiny pochází. Tato data jsou obvykle potvrzována za pomoci stáří archeologických nalezišť. Jak ale uvádí Melinda Zederová z amerického Národního muzea přírodní historie ve Washingtonu D. C., „archeologické záznamy z této oblasti mají velké mezery.“

Před zhruba 10 000 lety do oblasti přišli lovci a sběrači. Nejstarší rytiny z nalezišť Shuwaymis a Jubbah vyobrazující vnadné ženy pochází právě z této doby. Před 7000-8000 lety se poté hlavní činnost obyvatelstva změnila na chov dobytka, v důsledku čehož se změnily také předměty kamenných rytin, které zobrazují dobytek, ovce či kozy. Rytiny zobrazující psy se objevily těsně před tímto obdobím. A pokud jsou odhady archeologů správné, mohly by tyto rytiny být o něco starší, než hrnčířské výrobky zdobené psy pocházející z Íránu, které jsou staré až 8000 let a byly doposud považovány za nejstarší zmínku o našich oblíbených zvířatech.

„Více než milion kostí“

Důkazy o domestikací psů však sahají ještě dále. Nová studie psí mitochondriální DNA ukázala, že se od vlků oddělili už před 40 000 lety. A jak navíc uvádí Michelle Starrová z vědeckého časopisu Science Alert, psí pozůstatky byly nalezeny také v lidském hrobě datujícím se 14 700 let zpět.


Fosilie a DNA však můžou o interakci mezi lidmi a psy poskytnout pouze omezené informace. Rytiny ze Saúdské Arábie naproti tomu nabízí jasný obraz spolupráce těchto dvou druhů.

„Když za mnou Maria přišla s fotografiemi těch rytin a zeptala se mě, zda něco znamenají, málem to se mnou seklo. Milion kostí by mi neřeklo tolik, co tyto obrázky. Je to věc, která je nejbližší YouTube videu,“ neskrývala své nadšení Angela Perriová, zooarcheoložka z organizace Max Planck Institute a spoluautorka studie.

Obzvláště zajímavým znakem je skutečnost, že psi na rytinách mají individuální rysy. Někteří jsou puntíkovaní, jiní mají zase bílé skvrny na hrudi. Někteří jsou zřetelně samci a u dalších lze zase jednoznačně rozpoznat, že jde o feny. Podle autorů studie se starověcí umělci mohli jednoduše snažit přenést „obecnou škálu různorodosti tamních psů“. Je však také možné, že specifické portréty psů vytvářeli proto, že věděli, že jim tato stvoření pomáhají přežít.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek