KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Klimatické změny vymazaly z mapy dalších pět tichomořských ostrovů

Vlivem eroze a zvýšení mořské hladiny zmizelo pod hladinou pět malých ostrovů v Tichomoří. Podle australských vědců je tato skutečnost prvním vědeckým potvrzením působení klimatických změn v oblasti Pacifiku.

...

Ohrožené Šalamounovy ostrovy

Potopené ostrovy byly součástí Šalamounových ostrovů. Na tomto souostroví během uplynulých dvaceti let meziročně stoupala mořská hladina v průměru o jeden centimetr. Vyplývá to z výzkumu zveřejněného v květnovém on-line vydání odborného přírodovědného časopisu Environmental Research Letters.

Zmizelé ostrovy měly původně rozlohu od jednoho do pěti hektarů a nebyly obývány lidmi. Vědci však předpovídají, že v tomto regionu pod mořskou hladinou skončí dalších šest ostrovů. Na dvou z nich přitom zaniknou celé vesnice a obyvatelé se budou muset přestěhovat.

Jedním z nich je ostrov Nuatambu, kde žije 25 rodin a podle průzkumu zde moře od roku 2011 zaplavilo již 11 domů a polovinu obyvatelné plochy ostrova.


Snímek zbytku jednoho z šesti částečně zaplavených tichomořských ostrovů. Foto Reuters.

Zmíněná studie je prvním dokumentem, který vědecky „potvrzuje četné neoficiální zprávy o dramatických dopadech klimatických změn na pobřeží a obyvatele v celém Tichomoří.“ Informují o tom vědci v samostatném komentáři na internetových stránkách přírodovědného časopisu.

Vědci v rámci průzkumu prověřovali letecké a satelitní snímkycelkem 33 ostrovů, z nichž část pocházela až z roku 1947. Svůj výzkum doplnili tradičními metodami včetně radiokarbonové datace stáří stromů.

S přemísťováním bude muset pomoci fond OSN

Šalamounovy ostrovy se skládají z několika stovek ostrovů, na kterých žije asi 640 000 obyvatel. Leží ve vzdálenosti přibližně 1000 mil (asi 1610 kilometrů) severovýchodně od Austrálie.


Podle jednoho z představitelů Šalamounových ostrovů pokládá studie otázky o roli vlády na ostrovech v plánování nuceného stěhování. „Určitě budeme potřebovat pomoc našich rozvojových partnerů a mezinárodních finančních institucí, jako je například Zelený klimatický fond,“ oznámil šéf Národní rady pro katastrofy na Šalamounových ostrovech Melchior Mataki.

Zelený klimatický fond (GCF) je součástí Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách a byl založen pro pomoc zemím, které se potýkají se změnami klimatu.

V dubnu letošního roku byla v Paříži sjednána globální smlouva o omezení vlivu klimatických změn a Šalamounovy ostrovy patří mezi 175 států, které smlouvu podepsaly.

Podle studie již na ostrovech k přemísťování lidí dochází nyní. Několik obyvatel ostrova Nuatambu se muselo přestěhovat na sousední sopečný ostrov s vyšší nadmořskou výškou.

Ze stejného důvodu odešli i lidé z ostrova Nararo. Je mezi nimi i čtyřiadevadesátiletý Sirilo Sutaroti, který vědcům řekl: „Moře začalo pronikat do vnitrozemí a my jsme museli odejít na kopec a přestěhovat sem i celou naši vesnici.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek