KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Konec naděje na nesmrtelnost? Zastavení procesu stárnutí je podle vědců matematicky nemožné

Pátrání po nesmrtelnosti je staré téměř jako lidstvo samo. Od dob sumerského krále Gilgameše přes španělského cestovatele a objevitele Juana Ponce de Leóna až po dnešní biomedicínský výzkum se lidé snaží nalézt tajemství věčného života. Stále jsme ho však nenašli a podle nového výzkumu je pravděpodobné, že hledáme marně.

...

Joanna Maselová, ekologická a evoluční bioložka z Arizonské univerzity, a postdoktorský výzkumník Paul Nelson tvrdí, že zpomalení procesu stárnutí mnohobuněčných organismů je matematicky nemožné. Závěry svého výzkumu nedávno zveřejnili ve studii, která byla publikována v jednom ze světově nejprestižnějších vědeckých časopisů PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).

„Bezvýchodná situace“

„Stárnutí je matematicky nevyhnutelné, a to zcela vážně. Z logického, teoretického i matematického hlediska zde neexistuje žádné jiné východisko,“ uvedla Maselová v tiskové zprávě.

Jak vysvětlují Hannah Osborneová z amerického týdeníku Newsweek, přestože se buňky neustále množí a nahrazují, s postupem času u nich dochází k pomalé ztrátě funkčnosti a nakonec odumřou. Některé buňky však také urychlují své množení, což poté může vést k vytvoření rakovinných buněk.


Různé druhy buněk v našem těle také soupeří o zdroje, což umožňuje odfiltrovat nefunkční buňky a potenciálně nebezpečné mutace. Problémem je, že tento přirozený výběr je nedokonalý. Co by se však stalo, kdybychom dokázali perfektně odstranit selhávající a nefunkční buňky?

Ačkoli vědci dosud nepřišli na to, jak tento proces biologicky provést, Maselovou a Nelsona zajímalo, co by se stalo s rovnováhou buněk, kdyby tento přirozený výběr dokonalý byl. Vytvořili proto matematický model, který simuluje konkurenci mezi buňkami v těle.

Buď nefunkční buňky, nebo rakovina

Zjistili, že eliminace nefunkčních buněk ve skutečnosti umožňuje jednodušší šíření potenciálně rakovinných buněk. Tento proces poté funguje i obráceně, tedy eliminace rakovinných buněk umožňuje větší kumulaci špatně fungujících buněk.

„Je to bezvýchodná situace. Zůstanete uvízlí v situaci, kdy můžete buď umožnit kumulaci nefunkčních buněk, nebo dovolit rakovinným buňkám, aby se množily, a když učiníte jedno, nemůžete učinit to druhé. Nemůžete provést obě možnosti zároveň.“

Pokud mají Maselová s Nelsonem pravdu, je dost možné, že právě oni mají klíč k pátrání po nesmrtelnosti, který však není mýtického, ale spíše vědeckého charakteru: Boj o přežití mezi nefunkčními a rakovinnými buňkami končí kolapsem těla. A neexistuje způsob, jak ho zastavit.

„Máme matematické vyjádření toho, proč je nemožné vyřešit oba problémy. Buď budou všechny vaše buňky fungovat čím dál hůře, nebo dostanete rakovinu,“ říká Maselová a dodává, že za celým tímto procesem stojí jeden základní důvod, tedy že vše jednou rozpadne.

„Nezáleží na tom, jak moc se jejich rozpadu snažíte zabránit, prostě to nemůžete dokázat,“ zakončila bioložka.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
To je moralismus. Nebýt penicilinu, jako dítě bych asi umřel. Už tím jdeme proti přirozenému výběru. (Naštěstí pro mě.) Naopak lidské tělo je jako televize zkonstruovavná, aby měsíc po záruce odešla. Tělo si postupně snižuje množství kmenových buněk, až nakonec nestíhá nahrazovat staré buňky novými a současně v té chvíli slábne mechanismus odklízení starých defektních buněk. Ty přibývají a sabotují těm zbylým dobrým fungování. Jako když kondenzátor, kterému vadí teplo, umístíte vedle výkonového tranzistoru, který hřeje. Podle jiného výzkumu některé léky potlačující rakovinu zlepšují odbourávání starých defektních buněk. To podle mě odporuje výzkumu dr Maselové.