KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Lidé v 19. století snili o cyklistice na vodě, četné vynálezy se však neujaly

Jak mohou miliony lidí po celém světě potvrdit, jízda na kole nebyla pouhým přechodným výstřelkem společnosti 19. století. To však nelze říct o vodním velocipedu.

...

Vynález vodního velocipedu nazývaného rovněž hydrocykl se podle spisovatelky a historičky Caroline Rochfordové datuje do roku 1868, kdy měli tento dopravní prostředek údajně použít „požitkáři na jezeře Enghien na okraji hlavního města (Paříže – pozn. red.)“.

„V zásadě šlo o jízdní kolo zkřížené s lodí,“ píše Rochfordová. Pro lepší obrázek si můžete představit šlapadlo s cyklistickým sedlem. A protože byla doba vysokých kol a jednokolek Flying Yankee, nemohla žádná cyklistická inovace projít jen tak bez povšimnutí. A že jich bylo.


Podobné zařízení bylo zanedlouho patentováno ve Spojených státech. Američané následovali kroky Francouzských vynálezců podle všeho velmi rychle, protože první zmínka o „velmi elegantním vodním velocipedu zkonstruovaném vynálezcem z Bostonu“ pochází již z roku 1869 z článku v časopise Scientific American, ve kterém se píše také o dalších vynálezech jako například o mohutné tříkolce, která je určena pro dva lidi.

Další návrh, který si v červnu roku 1869 nechal patentovat David J. Farmer ze Západní Virginie, byl zase obojživelný. Na vodě byl prostředek vyvažován třemi pontony, které byly uspořádány podobně jako u tříkolky, a poháněn pomocí ručních pák podobně jako moderní eliptické trenažery.


A pak je zde vynález George Pinkerta, který se se svou vodní tříkolkou využívající pneumatiky podobné balónům dostal na stránky časopisu Scientific American poté, co se na ní pokusil překonat kanál La Manche. Podle článku v časopise se Pinkert statečně snažil s touto výzvou popasovat. Když byl přibližně v půlce cesty, začal však odliv. Uvědomil si, že by byl vtáhnut na širé moře, a tak „zamával na projíždějící loď, jejíž posádka ho vzala na palubu. Pravděpodobně se v budoucnu pokusí znovu,“ poznamenával autor článku.


Přestože si jízdu na moderních verzích některých z těchto vynálezů můžete vyzkoušet v mnoha plážových resortech, vodní kola se nikdy nestala tak populárními, praktickými a všudypřítomnými jako ta pozemní. To však nic neubírá na skutečnosti, že šlo o neuvěřitelně nápadité návrhy.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek