KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Lidé v době bronzové používali železo pocházející z vesmíru

Legendární zbraně jako například Tutanchamonova dýka volají po velkolepém příběhu. A minulý rok se jí ho také dostalo, když rentgenová analýza ukázala, že železo, ze kterého je vyrobeno její ostří, pochází z meteoritů.

...

Nová studie, která byla nedávno provedena ve Francii, však ukázala, že tato dýka nebyla zdaleka jediným předmětem, jehož materiál se k nám dostal z vesmíru. Tento původ železa totiž sdílí takřka všechny železné nástroje z doby bronzové.

Doba bronzová začala kolem roku 3300 př. n. l. na Blízkém Východě a v částech jižní Asie. Charakteristické pro ni bylo využívání bronzu při výrobě zbraní, nástrojů a dekorací. Bronz byl vyráběn mícháním roztavené mědi s cínem, arsenem či dalšími kovy, a šlo tak o odolný a poměrně lehce dostupný materiál, který byl pro řemeslníky po dlouhou dobu první volbou, než ho o 2000 let později nahradilo železo.


Železo však bylo používáno i během doby bronzové. Archeologové mají k dispozici také železné artefakty pocházející z období před dobou železnou, nicméně v porovnání s bronzovými předměty je jich velmi málo, protože železo bylo v té době velmi vzácné, a tím pádem mnohem hůře dostupné. Problém byl v tom, že tento kov se v drtivé většině vyskytoval pouze jako součást železné rudy a pro jeho získání bylo třeba rudu tavit v extrémně vysokých teplotách, což bylo nad technologické možnosti dané doby. Odkud tedy železo v těchto artefaktech pochází?

Klíčem je obsažené množství niklu a kobaltu

Vědci se již nějakou dobu domnívají, že železné nástroje pocházející z období před dobou železnou byly vyráběny z meteoritů, které mohly na zemský povrch přinést železo ve zpracovatelném stavu. Tato teorie by vysvětlovala přítomnost železa v předmětech pocházejících z doby, kdy pokročilé tavící techniky ještě nebyly vyvinuty. A ať už jejich majitelé věděli, že kov nepocházel z této planety, či ne, železo bylo tak jako tak ceněno pro svou relativní vzácnost.

Albert Jambon z francouzského Národního výzkumného centra (CNRS) se původ železa, ze kterého byly dané předměty vyrobeny, rozhodl vědecky prokázat pomocí chemické analýzy několika vzorků z doby bronzové. Kromě Tutanchamonovy dýky Jambon zkoumal například náramek a opěrku hlavy egyptského krále z roku 1350 př. n. l., sekery ze Sýrie a Číny z roku 1400 př. n. l., syrský přívěsek z roku 2300 př. n. l., tureckou dýku z roku 2500 př. n. l. a egyptské korále, jejichž původ sahá až z roku 3200 př. n. l., tedy období krátce po začátku doby bronzové.


Pomocí přenosného rentgenového fluorescenčního spektrometru, který dokáže určit prvky, ze kterých se vzorek horniny či kovu skládá, aniž by ho poškodil, Jambon dokázal zjistit, zda železo v předmětech pochází z meteoritů, nebo se přírodně vyskytovalo na Zemi. Železné meteority totiž zpravidla obsahují více niklu a kobaltu než pozemské železo v důsledku tendence niklu přibližovat se roztavenému jádru planety.

A skutečně, všechny z testovaných vzorků obsahovaly stejná množství niklu a kobaltu, jako byla naměřena u železných meteoritů. Jambon tedy došel k závěru, že z meteorické železa byly vyrobeny v zásadě všechny železné předměty z doby Bronzové až do vyvinutí tavícího procesu, který kolem roku 1200 př. n. l. značil nástup doby železné.

Celý Jambonův výzkum byl publikován ve vědeckém časopise Journal of Archaeological Science.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek