KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Lidé vědí o své smrti: Vědci zjistili, že mozkové buňky fungují i několik hodin po zastavení srdce

Někteří tvrdí, že vidí světlo na konci tunelu, jiní zase prohlašují, že se vznášeli nad svým tělem, zatímco se ho lékaři snažili oživit. Nicméně realita prožitků blízké smrti byla vždy nejasným a diskutovaným tématem.

...

Vědci však nyní zjistili, že vědomí člověka zůstává aktivní i poté, co tělo přestalo projevovat známky života, což tedy znamená, že lidé si mohou být vědomi své smrti.

A jisté důkazy dokonce naznačují, že člověk by krátce po své smrti mohl slyšet oznámení lékařů o své vlastní smrti.

Tato zjištění jakoby kopírovala děj nového hollywoodského remaku kultovního hororu z 90. let s názvem Hráči se smrtí. V tomto filmu se skupina mladých doktorů pustí do nebezpečného experimentu, v rámci něhož si jeden po druhém chemicky přivodili zástavu srdce, aby zjistili, co přesně se v posmrtném životě děje.

A tým vědců z lékařské fakulty New Yorské univerzity se přesně touto otázkou zabýval v rámci největší studie svého druhu v historii. Prostřednictvím studií dvojčat provedených v Evropě a Spojených státech zkoumali lidi, kteří utrpěli zástavu srdce a poté se „vrátili do světa živých“.

Autor studie Dr. Sam Parnia pro vědecký internetový portále Live Science uvedl: „Popisují sledování doktorů a sester při práci, vnímání plnohodnotných konverzací a vizuálních jevů, které se kolem nich odehrávaly a o kterých by jinak nevěděli.“


Podle Parniových slov byly tyto vzpomínky následně ověřeny danými lékaři a sestrami, kteří uvedli, že jejich technicky vzato mrtví pacienti si byli schopni detailně vybavit, co říkali.

Odumření mozkových buněk trvá hodiny

Z lékařského hlediska je definice smrti založena na ustání srdeční činnosti, které způsobí okamžité přerušení proudění krve do mozku.

„To je v podstatě způsob, jakým určíte čas smrti – vše záleží na momentu, kdy se srdce zastaví,“ vysvětluje Parnia. „Jakmile k tomu dojde, krev již dále neproudí do mozku, což znamená, že jeho funkce se téměř okamžitě zastaví. Ztratíte všechny kmenové reflexy – dávivý reflex, zornicový reflex, to vše je pryč,“ dodává.

Činnost mozkové kůry, která je zodpovědná za myšlení a zpracovávání informací z našich 5 smyslů, dle Parnii rovněž okamžitě ustane. To znamená, že za 2-20 sekund nezaznamená elektrický monitor již žádné mozkové vlny.

To spustí řetězovou reakci buněčných procesů, v jejichž důsledku odumřou mozkové buňky. Nicméně tyto procesy mohou údajně trvat i několik hodin od zastavení srdce.

A provedení kardiopulmonální resuscitace (KPR), i když pacienta úspěšně neoživí, může stále dostat určité množství krve do mozku, a to přibližně 15 % z objemu, který je třeba k normálnímu fungování.

Nicméně odumírání mozkových buněk podle Parnii stále probíhá, jen pomaleji.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek