KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

„Lovec hrobů“ vězňů z gulagů odhaluje nepříjemná tajemství ruské historie

Psal se rok 1997, když Jurij Dmitriev spolu s několika dalšími lidmi objevil jeden z největších masových hrobů v bývalém Sovětském svazu. V obrovském lese mezi Oněžským jezerem a finskou hranicí bylo za dob Stalinova režimu usmrceno celkem 6 241 vězňů gulagu. Během let 1937 až 1938 byly tisíce vězňů naházeny po průstřelu kulkou do jam v písečné půdě, kde léta čekali na své objevení. 

...

Dmitriev se stal politickým vězněm, vládě jeho iniciativa nehraje do karet

Jak se těla vězňů postupně rozkládala v zemi, kyprá půda kolem masových hrobů začala klesat. Díky tomu se Juriji Dmitrievovi a dalším členům Památníku (nejstarší ruská organizace pro lidská práva) podařilo masové hroby v rozsáhlém lese na hranicích s Finskem najít. Lokalita v Sandarmohu byla nalezena v roce 1997 a jedná se o jeden z největších masových hrobů v bývalém Sovětském svazu.

Jurij, 61letý lovec hrobů vězňů z gulagů se už přes 30 let snaží o návrat památky obětí sovětských represí ze „státem podporovaného zapomnění.“ Jurij od objevu masového hrobu vydal několik publikací zahrnujících jména obětí, data jejich smrti i lokace poprav. „Musíme vzdělávat lidi, aby i naše vláda převzala odpovědnost,“ řekl Dmitriev o svém úsilí odhalit podrobnosti o sovětských represích.


Jurij v místě naleziště. Foto: Tomasz Kizny

Ne každý však chce vzpomínat na tuto temnou část zapomenuté ruské historie, obzvláště dnes, kdy v zemi převládají silné vlastenecké nálady. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu řekl, že „nadměrná démonizace Stalina byla prostředkem k napadení Sovětského svazu a Ruska.“ Několik poboček Památníku pak bylo v posledních letech označeno za „zahraniční agenty.“

Dmitriev, který spravuje památku masových hrobů, bude letos chybět na každoročním vzpomínkovém dni v Sandarmohu, který se koná zítra. Jurij byl totiž obviněn z pořizování „nemravných“ fotografií své 12leté adoptované dcery a v současné době je ve vyšetřovací vazbě. Dmitriev obvinění popírá, pokud však bude odsouzen, hrozí mu až 15 let odnětí svobody.

Za Yuryho se v online kampani postavilo až 30 000 lidí

Ostatní členové Památníku stejně jako expert na sexuální poruchy svorně uvedli, že na fotografiích není nic pornografického.  Podle nich se Jurij stal politickým vězněm, který je pronásledován za odhalení historie, která komplikuje Kremlu jeho „oslavu sovětské minulosti.“


Místo zdobí památníky s fotografiemi a jmény obětí. Foto: Tomasz Kizny

Historika mezitím podporuje jeho dospělá dcera, která uvedla, že fotografie její sestry měly pouze posloužit k ukázce dobrého zdravotního stavu určené sociálním službám, které ji chtěly Jurijovi odebrat. Dívka byla značně podvyživená, když si ji k sobě Dmitriev spolu se svou ženou vzali. Fotografie jejího zlepšujícího se stavu pak byly podle Jurijova právníka uloženy ve složce s názvem „zdraví dítěte.“ U jednotlivých fotografií pak byly přiloženy poznámky o dívčině výšce, hmotnosti a obecném zdravotním stavu.

Za Jurije se v online petici postavilo více než 30 000 lidí, přičemž státní média spustila kampaň, v níž je tento muž, který zřejmě „kopl do vosího hnízda,“ vykreslován jako pedofil. Památník byl pak vykreslen jako protistátní organizace. 

V masových hrobech bylo pohřbeno mnoho předních osobností veřejného života Sovětského svazu

„Stejně tak, jako za dob Stalinovy politické represe běžně docházelo k vraždám a mimosoudním popravám, nyní dochází k pronásledování, zatýkání, násilí na aktivistických shromážděních a k uzavírání nezávislých organizací. Je to norma života v Rusku,“ řekla Irina Fliegová, ředitelka Památníku, která se na objevu masových hrobů podílela.


Foto: Tomasz Kizny

Dmitriev se poprvé začal zabývat hroby obětí stalinského režimu v roce 1988, kdy byl povolán k odstranění lidských ostatků odkrytých bagrem na vojenské základně. To jej zaujalo natolik, že s později začal zabývat identifikováním obětí hromadných poprav, které byly prováděny tajně. K tomu mu dopomáhaly staré policejní spisy, díky kterým mohl spojit nalezené ostatky s konkrétní popravou.

V útrobách masových hrobů Sandarmohu se nacházelo mnoho předních politických, náboženských a kulturních osobností z celého Sovětského svazu. Místo dnes zdobí památníky s fotografiemi a jmény obětí, jejichž památka byla po mnoha letech připomenuta.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek