KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Mars je nejblíže Zemi za posledních 11 let. Bude viditelný pouhým okem

„Rudá planeta“ se stane nejjasnějším objektem na noční obloze. Do 30. května se bude k Zemi přibližovat až na vzdálenost méně než 76 milionu kilometrů, načež se opět začne pomalu vzdalovat.

...

Fotografie Marsu, kterou pořídil letos 12. května Hubbleův teleskop; Foto: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU), M. Wolff (Space Science Institute)

Nový snímek Marsu se zřetelnými detaily

Planeta Mars bude viditelná pouhým okem. Přiblíží se k Zemi a bude vidět nejzřetelněji za posledních 11 let.

Mars je za normálních okolností obtížně pozorovatelný, a to i s pomocí speciální výbavy. V nejbližších týdnech však dojde k takové konstelaci, že jej bude možné sledovat pouhým okem a navíc kombinace pozice Marsu s dalšími astronomickými jevy přinese řadu dalších úchvatných efektů.

Již řadu dlouhých let se Mars se neocitl tak blízko k naší planetě. Příští pondělí 30. května to bude „pouhých“ 75,5 milionů kilometrů a v průběhu následujících týdnů se bude Mars jen pomalu vzdalovat.

Tato blízkost umožní i s relativně jednoduchou výbavou sledovat podrobnosti na povrchu Marsu. NASA dnes zveřejnila úchvatný snímek s jasně patrnými detaily krajiny na Marsu. Fotografie (viz. úvodní snímek, pozn. red.) je považovaná za jeden z nejzřetelnějších snímků Rudé planety, jaký kdy byl pořízen.

Jas planety Mars zvýší i opozice ke Slunci

Kromě přiblížení k Zemi pomůže zvýšit jasnost a viditelnost Marsu i jev zvaný opozice ke Slunci, kdy se „Rudá planeta“ dostane do jedné linie se Sluncem a odráží tak směrem k Zemi maximum slunečních paprsků.

Planetu na noční obloze najdete jako jeden z vrcholů trojúhelníku, který spolu s ní tvoří Saturn a hvězda Antares. Tato trojice se nachází poměrně nízko nad obzorem a poznáte ji podle načervenalé barvy Marsu a poměrně jasně žlutě svítícího Saturnu.


Autor: jil

Zdroj: Independent  

Foto: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek