KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Máte auto, ale skoro nejezdíte? Poradíme, jak ušetřit peníze

Pořídili jste si auto se snem, že budete denně brázdit ulice, ale vůz většinu času stojí zaparkovaný před domem? Poradíme vám, jak alespoň ušetřit.

...

Ve velkých městech se s tímhle jevem setkáváme poměrně často. Mysleli jste si, že auto je pro rodinu nezbytné. Vzali si půjčku a auto pořídili. Jenže ve skutečnosti jezdíte nakonec raději metrem anebo autobusem. Je to tak pohodlnější, vyhnete se dopravním zácpám, nemusíte si dělat starosti s hledáním místa k zaparkování, a pokud si zařídíte roční předplatné, je veřejná doprava dokonce i levnější.

Občas ho využijete na rodinný výlet anebo větší nákup, ale to je vše. Jinak vaše auto jen nečinně stojí a reziví. I když ho nevyužíváme, je nutné provádět pravidelnou údržbu, takže nás stojí zbytečný čas i peníze.

Kolik stojí provoz auta?

Průměrně dáme za automobil 10 až 80 tisíc ročně. A to nepočítáme výdaje na benzin, pořizovací cenu nebo výdaje na pojištění. Pravidelný servis potřebuje auto dokonce tehdy, když s ním nejezdíme.

Navíc ztrácí auto s každým rokem svou hodnotu. Za rok klesne cena auta o 10 až 15%.

Ale co s tím? Prodat auto se mi nechce!

Nemusíte auto hned prodávat. Když už ho ale máte, využijte možnosti a vydělejte na něm. Mnoho společností například nabízí, že vám vyplatí jistou finanční sumu, pokud si na auto nalepíte jejich reklamu.

Kromě toho existuje ještě jedna, skutečně zajímavá možnost, jak na vlastnictví auta vydělat. Nenechte ho jen tak stát před domem nebo v garáži – pronajímejte ho. S novými mobilními aplikacemi to je hračka. Auto můžete pronajmout dlouhodobě, ale třeba i jen na víkend.

Zájem o pronájmy mají například mladé páry nebo rodiny bez vlastního auta, turisté, ale čím dál víc i úplně běžní lidé, kteří nechtějí investovat do tak drahé věci, jako je automobil, ale občas ho přece jen potřebují.

Je půjčování aut populární?

Popularita pronajímání aut rozhodně rychle vzrůstá. V cizině už běžně funguje, u nás se teprve dostává do kurzu.

Oblíbenost pronajímání aut je dána jednak snadnou dostupností mobilních aplikací, ale i celkovým společenským trendem. Mladá generace se odmítá zadlužit. Mladí se nechtějí uvázat hypotékou ani leasingem. Bojí se investovat velké sumy. Namísto toho více cestují, investují do různých zážitků a do vzdělávání. V kurzu je dokonce i výměna a půjčování šatů. Třeba na českém vinted.cz je mnoho uživatelek, které si mezi sebou vyměňují své oblečení, boty, doplňky a kosmetiku. Ještě před pár lety bylo nakupování v second handech vnímáno jako cosi negativního. Dnes jsou stylové second handy naopak v módě.

Když si lidé půjčují a vyměňují oblečení, proč by si nemohli půjčovat i automobily? Dokonale to zapadá do moderního životního stylu.

Pokud se rozhodnete pronajímat auto krátkodobě, pravděpodobně budete mít dostatek zájemců. S hledáním dlouhodobého „podnájemníka“ to už může být o něco obtížnější.

Existují přece půjčovny. Proč by si chtěl někdo pronajímat auto ode mě?

Ano, půjčovny existují. Jenže půjčit si auto od firmy vyjde zpravidla dráž, než od soukromé osoby, která nechce, aby auto rezivělo v garáži, a tak se ho rozhodne půjčit.

Mnoho lidí navíc dává přednost jednání skrze mobilní aplikace. Je to snadné a je to rychlé. Stačí připojení k internetu, několik kliknutí a můžete vyrazit na výlet ve vypůjčeném autě!

Do půjčovny to může být kus cesty. Půjčovny také mají otevírací dobu. Ale s mobilní aplikací to jde vždycky. Ráno vás napadne vyrazit na výlet, zapnete telefon, zjistíte, kdo nejblíže pronajímá auto a je to.

Kolik si pronajímáním auta vydělám?

To záleží na mnoha faktorech. Za prvé, roli samozřejmě hraje vaše auto. Lidé samozřejmě nebudou ochotni zaplatit ohromné sumy za jízdu ve staré ojetině.

Kromě toho záleží i na lokalitě. Čím menší je město, v němž žijete, tím menší bude poptávka.

V úvahu musíte brát i konkurenci.

Půjčovny si obvykle účtují 500 až 2000 Kč za den. Pokud bydlíte v rušné části města, můžete si dovolit nasadit vyšší cenu. Pokud ne, doporučujeme nastavit cenu nižší. Je ale jen na vás, za kolik se rozhodnete auto pronajímat.

Půjčit auto cizímu člověku? Co když mi ho nevrátí?

Pro registraci do aplikace musí každý prokázat svou totožnost. Pokud by měl „podnájemník“ problémy se zákonem, do databáze řidičů se vůbec nedostane. V tomto ohledu tedy nemusíte mít strach.

Kromě toho existuje možnost jak pronajímatele, tak řidiče, hodnotit. Můžete si tak vybrat důvěryhodného zájemce, který nasbíral již více kladných hodnocení.

Při každé registraci si nejprve zjistěte co nejvíce o dané aplikaci. Například HoppyGo se zaručuje, že v případě krádeže nebo poškození auta vám všechnu škodu proplatí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek