KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Mýtická vařící řeka v Amazonii nalezena, její teplota dosahuje 100 °C

Dříve byla považována pouze za součást legendy, nicméně nyní byla děsivá řeka, která své oběti doslova uvaří zaživa, objevena v srdci Amazonie.

...

Do povědomí celého světa se tato řeka dostala díky vědci, který se domníval, že takový geotermální úkaz nemůže v žádném případě reálně existovat. Nyní však v rámci krátkého dokumentu zveřejnil videoklipy, které jedinečnost dané oblasti zachycují.


V krátkém filmu produkovaném mediální společností Great Big Story Andrés Ruzo prozkoumává vařící řeku v oblasti zvané Mayantuyacu, která leží na území státu Peru. Samotná řeka nese název Shanay-timpishka, což v překladu z jazyka místních obyvatel znamená „ta, kterou vaří žár Slunce“.


Ruzo uvádí, že teplo, které vydává vzduch stoupající z řeky je tak intenzivní, že můžete cítit, jak vás pálí v nose a plicích. „Nejvyšší teplota, kterou jsem naměřil, je 100 °C. Abyste si to dokázali lépe představit, průměrná teplota kávy je zhruba 55 °C,“ říká Ruzo v dokumentu.

„Je těžké si fyzicky představit tak horkou vodu. Strčíte dovnitř ruku a během několika sekund budete mít popáleniny druhého nebo třetího stupně. Viděl jsem, jak do ní spadlo několik zvířat od ptáků až po plazy. Složitým organismům jako třeba nám se v takto vysokých teplotách nevede dobře. Začneme se doslova vařit na kostech,“ dodává.


Ve své knize Ruzo uvádí, že ho řeka fascinovala již od dětství. Jako student geofyziky na Southern Methodist University v Texasu se pak rozhodl řeku osobně najít. Navzdory svému skepticismu se v roce 2011 vydal do džungle společně se svou tetou.

Podle svých slov se psychicky připravoval na spatření legendárního „amazonského teplého proudu“, nicméně to, co následně viděl, se od jeho očekávání velmi lišilo.

Ruzo objevil 6,5 km dlouhou „vařící řeku“ na posvátném léčivém místě kmene Asháninka, který obývá oblast Mayantuyacu. Původně si myslel, že vzhledem k tomu, že pro zahřátí byť malé řeky by bylo třeba ohromného množství geotermálního tepla a amazonské povodí se nachází daleko od jakékoli činné sopky, je existence bájné řeky prakticky nemožná.


Nicméně poté ji na vlastní oči spatřil. V nejširším místě měří 25 metrů a je až 6 metrů hluboká. Příčinou vysoké teploty řeky jsou podle všeho horké podzemní prameny.

Z nějakého důvodu se řece dosud nedostávalo bližší pozornosti vědců, nicméně Ruzo se tuto skutečnost nyní snaží změnit a tento jedinečný přírodní úkaz ochránit. Okolní lesy byly v důsledku těžby dříví zničeny, a pokud nebudou podniknuty nutné kroky, může tato oblast zaniknout úplně.

Celý dokument od Great Big Story můžete zhlédnout zde:


PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek