KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Na Kanárských ostrovech se otevírá první podvodní muzeum v Evropě

Nedaleko Lanzarote, jednoho z Kanárských ostrovů, se v úterý oficiálně otevřelo první zcela podvodní muzeum v Evropě. Museo Atlantico, tedy Atlantské muzeum, je zhmotněním vize britského umělce Jasona deCaires Taylora, který na ostrově strávil uplynulé dva roky tvorbou uměleckých děl pro podvodní galerii.

...

Muzeum, jenž se nachází v zátoce Coloradas Bay v blízkosti pobřežního města Yaiza na jihozápadě ostrova Lanzarote, bylo postaveno na dně oceánu v hloubce 12-15 metrů. Bude dostupné potápěčům a prohlédnout si ho budou moci také lidé na lodích se skleněným dnem.

První umělecká díla byla do muzea ponořena v únoru 2016 a nyní, téměř rok poté, se koná jeho oficiální otevření.


Vystavené sochy znázorňují lidská těla a několik z nich má dokonce podobu místních obyvatel. Jsou vytvořeny tak, aby přitahovaly život mořských rostlin i živočichů, čímž vyjadřují vztah mezi lidmi a přírodou.

„Tento ostrov bude poskytovat pohled na jedno z nejcennějších tajemství světa – dno našeho moře,“ řekl předseda rady ostrova Lanzarote Pedro San Giné při příležitosti oznámení plánů pro zřízení muzea.


Mezi exponáty se mimo jiné nachází také sochy mladého páru, který si fotí selfie, což má přimět návštěvníky k zamyšlení se nad svým vztahem k novým technologiím.

Další exponát s názvem „Člun z Lampedusy“ je vyjádřením k uprchlické krizi s odkazem na italský ostrov ve Středozemním moři, kam dorazily již tisíce uprchlíků. Taylor o tomto exponátu řekl, že chce, aby představoval vzdání holdu jak těm, kteří uspěli, tak také těm, jejichž „sny a naděje zůstaly na dně moře“.


Projekt je navržen tak, aby způsobil nárůst mořské biomasy a také aby fungoval jako místo pro rozmnožování místních druhů mořských tvorů v oblasti, kterou organizace UNESCO označila jako biosférickou rezervaci.

Sochy byly vytvořeny z pH neutrálního betonu vysoké hustoty, který neškodí mořskému ekosystému ani místní flóře či fauně. Nebyly použity žádné kovy či materiály, které podléhají korozi. Po úplném dokončení bude muzeum obsahovat 10 rozsáhlých samostatných instalací a více než 300 jednotlivých soch.


Pro Taylora nejde o první pokus o podvodní umění. Podobná díla již vytvořil v mexickém Cancúnu a v Grenadě na Malých Antilách. Sochařský park v Grenadě byl první svého druhu na světě a figuruje také v seznamu „Top 25 divů světa“, který byl vytvořen kanálem National Geographic.


Jason deCaires Taylor


Autor: VoZ

Zdroj: TheLocal

Foto: Canary Islands Tourist Board

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek