KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Na sibiřském ostrově nalezena kostra obřího vyhynulého kapustňáka

Mořské krávy, jak se kapustňákům často přezdívá, jsou již samy o sobě velmi urostlé. Tento savec spadající pod řád zvaný sirény může dorůstat více než 3 metrů a vážit i více než tunu. V 18. století však existoval ještě další tvor příbuzný kapustňákům, vedle kterého by si ti dnešní připadali jako trpaslíci: Koroun bezzubý.

...

Od roku 1741, kdy byl poprvé spatřen, měli badatelé zhruba pouhé čtvrtstoletí, aby tohoto impozantního tvora klasifikovali. Koroun bezzubý totiž zanedlouho vyhynul, poslední zaznamenané spatření se datuje do roku 1768.

Dříve tento měsíc však sibiřští výzkumníci objevili téměř netknutou kostru. Jedná se o velmi vzácný nález, který jim pomůže lépe porozumět živočichovi, který lidstvo jako jeden z prvních přiměl zabývat se vymíráním zvířat.


Poslední tvor pocházející z období pleistocénu

Podle tiskové zprávy přírodní a biosférické rezervace Komandorských ostrovů prozkoumávala výzkumnice Marina Shitovová pobřeží jednoho z ostrovů v Beringově moři poblíž poloostrova Kamčatka, když si všimla, jak z břehu vyčnívají hrudní kosti. Po hodinách strávených odkrýváním kostry její tým přišel na to, že patřila tvorovi, jehož délka podle odhadů dosahovala až 5,5 metru. Poslední plná kostra korouna bezzubého byla nalezena rovněž na tomto ostrově v roce 1987 a skončila v Aleutském muzeu přírodní historie ve vesnici Nikolskoje, která leží na dalším z Komandorských ostrovů.

Ačkoli u kostry chyběla lebka, podařilo se výzkumníkům nalézt 45 páteřních kostí, 27 žeber, levou lopatku a další ramenní kosti a také části předloktí a zápěstí. Jednotlivé kosti poté označili, aby kostru bylo možné opětovně složit, a po jedné zabalili, aby nedošlo k poškození během přepravy. Po vyčištění a opětovném sestavení bude kostra vystavena v návštěvnickém centru Komandorských ostrovů.


Jacob Mikanowski z amerického časopisu The Atlantic uvádí, že koroun bezzubý byl jedním z posledních zvířat pocházejících z dob pleistocénu, což bylo období o délce dvou milionů let, při němž se několikrát odehrála doba ledová a které skončilo před 11 000 lety. V jednu dobu byste na tohoto tvora narazili takřka v celém Pacifiku od Japonska až po Kalifornský poloostrov v Mexiku. V 18. století byla však jeho značně prořídlá populace vytlačena ke vzdáleným Komandorským ostrovům.


Klasifikoval ho přírodovědec z Beringovy expedice

V roce 1741 zkoumala vody poblíž Kamčatky a Aljašky expedice vedená slavným dánským mořeplavcem Vitem Beringem. Na zpáteční cestě se však jeho dvě lodě oddělily a jedna z nich najela na mělčinu u jednoho z Komandorských ostrovů. Na palubě této lodi byl také německý přírodovědec Georg Steller. Ačkoli kapitán zemřel, loď byla zničena a jeho spoluplavci trpěli kurdějemi, Steller zůstal zdravý díky žvýkání bylin, které obsahovaly vitamín C.

To mu umožnilo prozkoumat ostrov, kde s překvapením objevil obrovské mořské krávy plavící se v chladném oceánu. Anglický název korouna bezzubého tedy nese jméno tohoto německého přírodovědce (Steller’s sea cow). Podle Stellerova popisu šlo o jemné a společenské giganty, kteří dosahovali délky až 9 metrů.


Podle Mikanowskiho se Steller jako mnoho jeho soudobých přírodovědců domníval, že zásoba těchto tvorů je bezmezná a že jejich maso a kůže by mohly vést k větší prosperitě ostrovů. Tak tomu však nebylo. Během pouhých 27 let byli vyloveni všichni zbývající korouni.

Vyhynutí korouna bezzubého a dalších druhů jako například pták dodo přispělo k přesvědčení vědců v 19. století, že zásoby rostlin a zvířat nejsou nevyčerpatelné a že vymírání je skutečným jevem, který může být člověkem urychlen. Pro dnešní rychle se měnící svět dominovaný člověkem toto zjištění nemohlo být významnější.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek