KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Na tato psí plemena si dejte pozor: Veterinářka radí, jakým psům se při koupi vyhnout

Upřímný příspěvek britské veterinářky, který byl zveřejněn na Twitteru a rychle se začal šířit po sociálních sítích, varuje lidi před nákupem plemen psů, která jsou náchylná k nemocem nebo se nehodí k nezkušenému majiteli. Obzvláště nyní před Vánocemi si lidé často pod stromeček vybírají své nové psí mazlíčky, ze kterých pak mohou být po pár měsících velice zklamaní. Veterinářka Cat Henstridgeová varuje především před miniaturními plemeny a psy s nejasnou minulostí.

...

Miniaturní plemena proslavily celebrity, které je používají jako módní doplňky

Současným trendem jsou tzv. „teacup“ psí plemena, která dorůstají minimálních velikostí. Lidé také často vybírají i podle barvy srsti jen proto, aby se jim pes prostě líbil nehledě na jeho zdravotní predispozice.

Příspěvek s názvem „Co si veterináři doopravdy myslí o tom, jaká plemena byste si měli koupit,“ nastiňuje úvahy o miniaturních psech, u nichž je žádoucí být doopravdy co nejmenší. Takové šlechtění však může způsobit velké zdravotní problémy. Veterináři tak obecně radí, aby lidé nekupovali takové psy, kteří jsou v dospělosti menší než kočka nebo větší než novorozené tele.

K pochybnému chovu miniaturních plemen vedl především trend rozvinutý u celebrit, které své psí mazlíčky nosí jako módní doplňky. „Takováto plemena psů, mezi něž patří například čivava nebo jorkšírský teriér, mohou být skvělými společníky. Ale musíte se ujistit, že byli chováni zodpovědně,“ uvedla Henstridgeová.

Po Vánocích obvykle praskají útulky ve švech

„Psi chovaní v první řadě pro zisk jsou často nemocní a strádají v otřesných podmínkách,“ uvedla veterinářka, která tak poukázala na nebezpečí psích množíren. Rovněž varovala před problémovými psi, kteří jsou popisovaní jako „silně loajální“ nebo před psy, kteří mají bojovou minulost.

„Jakékoliv psí plemeno může být nebezpečné jak pro majitele, tak pro jeho okolí, zvláště pokud byl daný psí jedinec v mládí špatně socializován nebo pokud s ním bylo špatně zacházeno. Vina je vždy v chovateli psa, nikoliv v psovi samotném,“ uvedla odbornice.


Henstridgevá rovněž varuje před nákupem psa o Vánocích s tím, že v útulcích pravidelně po Vánocích každý rok přibývá nejvíce psů. Ti bývají zakoupeni jako dárek, ale po chvíli své majitele omrzí nebo začnou štvát a zůstanou tak zcela opuštění. „Prosím nekupujte jakékoliv zvíře jako vánoční dárek, pokud to nemáte pečlivě promyšlené a nevíte, co od zvířete očekávat,“ apeluje veterinářka na nezodpovědné lidi.

Henstridgeová dodává, že Vánoce navíc nejsou nejlepším obdobím pro integraci psa do nového prostředí, jelikož v touto dobou bývá v jednotlivých domácnostech hodně rušno a kolem psa se točí stále noví a noví lidé, kteří později odejdou. Nový domácí mazlíček však potřebuje klid, aby si na své nové pány dobře zvykl.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek