KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nález 5,7 milionu let staré fosilie na Krétě ohrožuje zavedený vědecký názor, že člověk pochází z Afriky

Teorie, že člověk se původně vyvinul v Africe, je dlouhodobě širokou vědeckou veřejností považována za pravdivou. Nyní by však mohlo dojít k jejímu úplnému přepsání.

...

Autoři nově zveřejněného výzkumu tvrdí, že stopa, kterou nalezli na Krétě, by mohla změnit historický narativ brzké lidské evoluce. Mohla by totiž znamenat, že naši předkové byli v moderní Evropě mnohem dříve, než jsme se dosud domnívali.

Dosud přijímaný příběh lidského rodokmenu byl vytvořen převážně v 50. letech 20. století, kdy výzkumníci nalezli fosilie našich předků v jižní a východní Africe. Pozdější nálezy naznačovaly, že jejich potomci po následující miliony let zůstávali izolováni v Africe, než se nakonec přesunuli také do Evropy a Asie.

Nicméně nově objevená stopa, která dle všeho patřila člověku, který kráčel po území Kréty před 5,7 miliony lety, tento všeobecně akceptovaný příběh zpochybňuje. Ukazuje totiž, že lidé možná Afriku opustili a vydali se prozkoumávat další kontinenty mnohem dříve, než jsme si doposud mysleli.

„Tento objev přímo zpochybňuje ustanovený narativ brzké lidské evoluce a vzbudí pravděpodobně mnoho debat. Zda komunita vědců zkoumajících původ lidstva přijme fosilní stopy jako rozhodující důkaz pro přítomnost hominidů na Krétě v období miocénu, se teprve dozvíme,“ říká profesor Per Ahlberg, jeden z autorů výzkumu.


Vědci stopu, konkrétně její prsty, v rámci studie zkoumali. Zjistili, že tvor, kterému stopa patřila, neměl drápy, chodil po dvou a jeho vnitřní prsty na nohou byly delší než ty vnější. Tyto znaky je dovedly k závěru, že stopa patřila našemu dávnému předkovi.

Vědci však zároveň dávají jasně najevo, že majitel stopy a celý jeho druh se mohl vyvinout stejným způsobem a se stejnými znaky odděleně a nezávisle na lidech v Africe.

V době, kdy daná stopa vznikla, ještě neexistovala Saharská poušť, bohatá savanovitá krajina se táhla od severu Afriky až k východnímu Středomoří a Kréta se dosud neodpojila o řecké pevniny. Všechny tyto skutečnosti umožňují snadněji pochopit, jak se první hominidé na ostrov dostali.

Mark Maslin z University College London pro deník The Times uvedl, že přestože objev podporuje tvrzení, že naši předci svou nově nabytou schopnost chodit po dvou končetinách ihned využili k přesunu do dnešní Evropy, nedostatek důkazů o pozdější přítomnosti lidí by mohl znamenat, že jejich cesta „možná neskončila dobře“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek