KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nalezená španělská galeona může obsahovat největší poklad, jaký kdy byl objeven na mořském dně

Kolumbii se podařilo nalézt 300 let potopený vrak staré španělské obchodní galeony San José. Oznámení o nálezu ihned zažehlo spekulace o tom, že by vrak mohl obsahovat nejcennější poklad, který kdy byl na mořském dně nalezen.
...

Bohatství na lodi pocházelo z kolonií a mělo financovat válku

Nález vraku lodi oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Prezident uvedl, že by se zde mohlo nacházet zlato, mince, stříbro, smaragdy a další drahokamy a šperky. Vše bylo osobním bohatstvím vicekrále Peru.

Loď jménem San José byla odjakživa popisována jako svatý grál vraků. Předpokládá se totiž, že ukrývá jeden z největších pokladů, jaký kdy byl na moři ztracen. Cennosti byly nashromážděny v jihoamerických koloniích a následně byly odeslány do Španělska k financování války krále Phillipa V. proti Britům.

Prezident Santos uvedl, že v současnosti se hodnota pokladu odhaduje na 662 milionů liber (24,8 miliard Kč). Některé odhady dokonce hovoří až o miliardách liber. Španělská loď San José byla potopena v roce 1708 v Karibském moři kousek od opevněného přístavního města Cartagena. Stalo se tak během těžkých bojů s Brity.

Vrak lodi byl objeven minulý týden u ostrova Baru

Tým mezinárodních odborníků, kolumbijské námořnictvo a místní archeologický institut objevili vrak minulý týden v blízkosti ostrova Baru. Prezident ihned ohlásil objev na svém twitterovém účtu: „Skvělá zpráva! Našli jsme galeonu San José.“ Později prezident poskytl i televizní rozhovor. V rozhovoru uvedl, že v Cartageně bude postaveno velké muzeum věnované nálezu.

Vlastnictví pokladu, který by se měl na palubě San José nacházet, je předmětem dlouhodobého sporu. V roce 1981 uvedla americká společnost věnující se podmořským nálezům, že by mělo vlastnictví připadnout tomu, kdo je správcem oblasti nálezu. Společnost souhlasila, že si rozdělí výtěžek s kolumbijskou vládou, ale vláda později uvedla, že všechen výtěžek patří Kolumbii. 

O tom následně rozhodl i Nejvyšší soud v roce 2011. Kolumbie tak získala právo na to, co bylo již dříve označeno za „národní kulturní dědictví.“

Sonarové snímky už odhalily několik artefaktů z obsahu lodi

Sonarové snímky odhalily bronzové dělo, které bylo vyrobeno speciálně pro loď San José. Dále byla rozpoznána keramika a další artefakty. Loď měří 45 metrů, opatřena byla 64 děly. Plavidlo bylo v osudném roce zasaženo palbou z děl britských nepřátel, na lodi bylo v době potopení na 600 lidí.

San José byla součástí španělské flotily, která se svého času plavila do Ameriky, aby zde naložila zlato, stříbro, smaragdy a další drahé kameny a kovy. Britové se v karibských vodách snažili tyto lodě potápět a překazit tak Španělům financování války v Evropě.

Odhaduje se, že San José je jednou z více než 1000 galeon, které byly v období koloniální španělské nadvlády potopeny u kolumbijských korálových útesů.

 

Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Wikipedia 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek