KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

NASA potvrdila, že kolem Země proletí „potenciálně nebezpečný“ asteroid

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že 16. prosince kolem Země proletí velký asteroid. Asteroid s označením 3200 Phaethon měří 5 kilometrů v průměru a je uveden jako „potenciálně nebezpečný“.

...

Při průletu kolem naší planety bude podle odhadů vzdálený zhruba 10 milionů kilometrů, což je přibližně desetinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Bude se jednat o nejbližší průlet tohoto asteroidu kolem Země od 16. prosince roku 1974, kdy se pohyboval ve vzdálenosti pouhých 8 milionů kilometrů od naší planety.

NASA ve svém prohlášení uvedla: „S průměrem o zhruba 5 kilometrech je Phaethon třetím největším asteroidem v blízkosti Země, který je klasifikován jako potenciálně nebezpečný.“ Nejblíže Zemi se asteroid bude podle odhadů nacházet 16. prosince, kdy NASA hodlá také pořídit jeho detailní snímky.

„Do vzdálenosti 0,069 au se Phaethon 16. prosince 2017, kdy bude v nejlepší pozici pro pořízení snímků z radarů Goldstone a Arecibo. Půjde o nejlepší příležitost pro radarové pozorování a doufáme, že se nám podaří získat detailní záběry. Tyto snímky by měly být skvělým materiálem pro vytvoření detailních 3D modelů,“ uvedla dále NASA.


Asteroid, nebo kometa?

Další průlet tohoto asteroidu, který mimo vlastností asteroidu vykazuje také znaky komety, čímž značně zmátl vědce, se podle odhadů uskuteční až v roce 2093. Při jednom z jeho předchozích blízkých průletů vědci zaznamenali proudy prachu, které připomínají ohon, který je typickým znakem komet.

Jeho oběžná dráha však značí, že pochází v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, odkud pochází také drtivá většina ostatních asteroidů. Ledové komety se k nám však zpravidla dostávají z chladnějších oblastí vesmíru nacházejících se až za Neptunem.


Astronomové z Baltské federální univerzita Immanuela Kanta, kteří se oběžnou dráhou asteroidu Phaethon zabývají, ve svém prohlášení uvedli: „Tento asteroid byl v minulosti podle všeho mnohem větším objektem.“

Jeho četné průlety kolem Slunce však způsobily, že se rozpadl na menší kusy, které s postupem času vytvořily tento meteorický roj. Pokud tomu tak opravdu je, tak by samotný asteroid mohl být pozůstatkem jádra komety,“ dodávají.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek