KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

NASA: Úbytek podzemní vody a sucha představují globální nebezpečí

Voda z největších světových podzemních rezervoárů je aktuálně lidstvem čerpána mnohem rychleji, než jaká je rychlost obnovy této vody přírodní cestou. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), který vývoj podzemních vod na světě dlouhodobě sleduje, představuje tato skutečnost velké riziko nejen pro globální bezpečnost, ale také pro zásoby potravin.

...

Podzemní vody jsou nyní odčerpávány příliš rychle

Největšími přírodními zásobárnami podzemních vod na celém světě jsou americké High Plains, kalifornské Central Valley a nížiny v Číně a Indii. Na všech těchto územích zaznamenává aktuálně NASA odčerpávání podzemních vod tempem, které je z dlouhodobého hlediska alarmující.

Podle nejnovější analýzy vědců z NASA se všechny hlavní zdroje podzemních vod na světě nacházejí přesně pod významnými zemědělskými oblastmi. Až 80 procent světových zásob pitné vody je navíc používáno právě pro potřeby zavlažování plodin během jejich růstového období. Razantní ubývání podzemních vod tak může potenciálně ohrožovat také světové zásoby potravin.

Jeden z hlavních hydrologů NASA James Famiglietti ve studii připomíná, že za výnosností hlavních obilnic světa stojí kromě půdy právě vždy přítomné zásobárny podzemní vody. Pokud by tyto postupně vymizely, lze očekávat významný úbytek v zemědělské produkci a výrobě energií.

Podle Famigliettiho by taková situace mohla potenciálně způsobit náhlý obrovský nárůst cen potravin, vážně poškodit světovou ekonomiku a mít i možné politické důsledky, ať už v podobě politických nepokojů nebo narušení světového míru.

Nové technologie umožňují zjistit kapacity podzemních zásob vody

Zveřejněná studie je vůbec první, která dodává konkrétnější obraz o stavu globálních zásob podzemní vody a zejména o jejím úbytku. NASA pro účely studie totiž použila novou technologii zvanou GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment). Jednoduše řečeno vědci měří na vybraných územích drobné změny v zemské přitažlivosti, na základě kterých následně dokáží určit objem podzemní vody.

Do dnešních dnů vědci dokázali hydrologickou situaci planety určovat jen na základě viditelných skutečností (vyschlé koryto řeky či jezero). Měření pomocí GRACE přineslo informace o tom, jak jsou na tom zásoby podzemní vody na místech, kde je jí nejvíc a kam lidské oko nemá šanci dohlédnout. Stále však chybí přesné informace například o tom, jaké jsou celosvětové zásoby podzemní vody.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Dodal bych, ze GRACE je druzicova mise, pricemz diky jejim datum doslo k zasadnimu zpresneni modelu gravitacniho pole Zeme, vcetne sezonnich a sekularnich zmen.