KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Násilí v rodině poškozuje DNA dětí

Děti žijící v domácnostech, které jsou postiženy násilím, sebevraždou nebo uvězněním člena rodiny mají podstatně kratší telomery než ty, které žijí v stabilních domácnostech. Mají i větší sklony k nemocem.

...

Studie fakulty medicíny na universitě v Tulane dokazuje, že čím větší forma traumatu nebo násilí se v určité rodině vyskytla, tím byla větší pravděpodobnost, že se na DNA dětí vytvoří genetická stopa.

Násilí v rodině zvyšuje náchylnost k nemocem

Děti z takto postižených rodin mají kratší telomery. Telomery jsou koncovky chromozomů, které brání smršťování, když se buňky replikují. Kratší telomery jsou spojeny s vyšším rizikem srdečních onemocnění, obezitou, cukrovkou, duševními nemocemi a četnými zdravotními problémy v pozdějším věku.

Násilí se projevuje více u dívek

Vědci odebrali genetické vzorky osmdesáti dětí ve věku od 5 do 15 let z oblasti v New Orleans. Zároveň provedli rozhovory s rodiči a zjišťovali, do jaké míry bylo nepříznivé jejich domácí prostředí.

„U dětí z rodin, u kterých se vyskytovala v minulosti nějaká forma násilí, byly zjištěny změny na DNA,“ řekl doktor Stacy Drury, vedoucí výzkumu. Čím větší formy násilí se v rodině vyskytly, tím kratší byly telomery dítěte,“ dodává Drury. Na traumatické zážitky reagovaly hůře mladé dívky. Jejich telomery byly kratší než u chlapců.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek