KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kaleidoskop

Nejmenší obydlený ostrov světa je velký asi jako tenisový kurt

Titulem nejmenšího obydleného ostrova světa se dlouhou dobu pyšnil ostrov Bishop Rock, který je součástí britského souostroví Scilly a byl zapsán také v Guinessově knize rekordů. Nacházel se zde pouze maják, který byl však roku 1982 automatizován, a tak lidských obyvatel již nebylo zapotřebí. Vzniká tedy otázka, který ostrov se tímto titulem pyšní nyní?

...

Nejžhavějším kandidátem je ostrov s příhodným názvem Just Room Enough Island (v překladu „Místa tak akorát“), který se nachází poblíž městečka Alexandria Bay v americkém státě New York. Ostrov Just Room Enough je součástí souostroví Tisíc ostrovů, kterých je však ve skutečnosti 1 864 a leží na řece Svatého Vavřince, která odtéká ze severovýchodní části Ontarijského jezera do Atlantského oceánu.


Pouze o několik set metrů dále se pak nachází ostrov se slavným zámkem Boldt, ikonickým sídlem, které roku 1900 nechal postavit americký milionář George Boldt.

Tyto malé kousky země, které na řece Svatého Vavřince najdeme, jsou podle místních konvencí považovány za součást souostroví Tisíc ostrovů pouze za předpokladu, že splní dvě podmínky. První z nich říká, že musí být nad hladinou řeky po dobu celého roku, podle druhé pak musí nést alespoň dva stromy či keře.

V 50. letech minulého století koupila jeden z nejmenších ostrůvků rodina Sizelandů, která zde zasadila strom a postavila malý domek zabírající téměř celou jeho plochu. Svůj nový domov následně ze zřejmých důvodů pojmenovali Just Room Enough Island.


Záměr Sizelandů mít zde své soukromé a klidné víkendové sídlo však nevyšel zcela podle jejich plánu. Ostrov o velikosti domu, na kterém se nacházel dům zabírající celý ostrov, se totiž velice rychle stal oblíbenou atrakcí pro turisty, kteří se projížděli po řece. A jak v roce 2010 napsal deník The Washington Post, návštěvníci tohoto ostrova musí dávat velký pozor, kam šlapou, protože stačí „jeden chybný krok, a už plavete“.

Rozloha ostrova se podle všeho pohybuje kolem 300 čtverečních metrů, což je poloviční velikost ostrova Bishop Rock při odlivu. To tedy znamená, že Just Room Enough Room Island byl pravděpodobně nejmenším obydleným ostrovem i předtím, než dal zmíněný britský maják sbohem svému poslednímu správci.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek